Yönetim Bilişim Sistemleri Bölümünü Tanıyalım

 

 

 

Yönetim Bilişim Sistemleri (YBS) bölümü ülkemizde yeni yeni popülerliğini kazanan bir bölüm olmasına karşın, gelecek vadeden bölümlerden bir tanesidir. Yönetim Bilişim Sistemleri bölümü, adından da tahmin edilebileceği gibi hem işletme alanında hem de bilişim teknolojileri alanlarında dersler içeren interdisipliner bir bölümdür. Geleceğin meslekleri arasında gösterilen bu alanı yakından tanıyalım!

YBS'yi Tanıyalım

 

Geleceği Kodlayacak Liderler Yetiştiriyoruz!

Yönetim Bilişim Sistemleri Bölümü olarak, bilgi ve teknoloji çağında iş dünyasının değişen ihtiyaçlarını karşılayabilecek düzeyde, bilgisayar sistemleri aracılığıyla elde edilen bilgileri işletme ve yönetim alanlarındaki işlevlere ve sorunların çözümüne uygulayabilecek insan gücü yetiştirmekteyiz.

Günümüz çağında her şey interdisipliner hale gelmeye başlamıştır. Tarihi süreçte sadece bilgisayar mühendisi istihdam eden işletmelerin, muhasebe, pazarlama, satış, üretim gibi işletmelerin temel fonksiyonlarını ve ihtiyaçlarını tamamen karşılayamadıkları tecrübe edilmiştir. Diğer yandan sadece işletmeci istihdam eden kurumların ise bilgi teknolojileri konusunda çözüm üretecek nitelikte bir işgücü yaratamadıkları gözlemlenmiştir. Dolayısıyla Yönetim Bilişim Sistemleri Bölümü bu ihtiyacı kapatmak amacıyla ortaya çıkmış ve ihtiyaçtan doğmuş bir bölümdür. Özetle YBS, İşletme ile Bilgisayar Mühendisliğini bir araya getiren, bilgi teknolojilerinin bütün imkanlarından faydalanan, özellikle stratejik karar olma süreçlerinde bilgisayar bilimlerini kullanan bir bölüm olarak karşımıza çıkmaktadır.

YBS Nedir? Hangi İhtiyacı Karşılar?

YBS'nin Önemi

Hangi sektör olursa olsun, en küçük işletme bile artık günümüzde bilişim sistemleri altyapısını kurmak, yönetmek ve ileriye taşımak zorundadır. İş ilanlarında on yıl öncesine kadar Yönetim Bilişim Sistemleri adı dahi geçmezken, şimdilerde pek çok ilanda özellikle bu bölümden mezun kişilerin tercih edildiğini görebiliriz. Kariyer.net’den Yönetim Bilişim Sistemleri araması yaparak, çeşitli sektörlerde, çeşitli iş ilanlarını Yönetim Bilişim Sistemleri Bölümü Mezunları için görebilirsiniz.

YBS bölümünden mezun olan öğrenciler “yönetim bilişim sistemleri uzmanı” ünvanına sahip olurlar. YBS alanındaki personel ve araştırmacılar, genel olarak işletme, yönetim ve bilişim sistemleri konularını bir arada kapsayan iş alanlarında çalışırlar. İşletmelerin bilişim ihtiyaçlarını saptar, hedeflerini belirler, hedeflere ulaşacak planlar ortaya koyarak sistem için gerekli donanım, yazılım, personel vb. kaynak ve süreçlere yönelik ihtiyacı belirlerler. Çalışma ve uzmanlık alanları oldukça yaygındır. Genel olarak bilişim sistemleri yöneticisi, tasarımcı, geliştiricisi ve proje yürütücüsü olarak çalışabilmektedirler. Stratejik yönetim, finansal yönetim, veritabanı yönetimi ve işletilmesi, elektronik iş yönetimi ve e-ticaret alanlarında çeşitli kamu ve özel kurumlarda, yazılım geliştiren, şirketlerde, araştırma kurumlarında; kurumsal kaynak planlaması, müşteri ilişkileri yönetimi, tedarik zinciri yönetimi ve bilgi yönetimi gibi alanlarda hizmet verebilmektedirler.

Öğrencilerimize Neler Kazandırıyoruz?

     

Kontenjan ve Puanlar'a ulaşmak için tıklayınız

Burs Bilgilerine ulaşmak için tıklayınız

Eğitim Öğretim Ücretlerimiz için tıklayınız

 

 

 

Ayrıcalıklarımız & Neden Başkent Üniversitesi YBS Bölümü?

 

Bölümümüz, Türkiye'nin en eski 2. YBS bölümüdür. Ayrıca üniversitemiz bilimsel yayın üretimi sıralamasında 1. sıradadır.

 

Tüm mezunlarımız, güncel mezun veri tabanlarında kayıtlı olup oluşturulan mezun ağı sayesinde birbirlerine iş ve staj imkanları konusunda destek olmaktadır.

Bölümümüz, 20. yılında, en güncel ders programına ve tecrübeli eğitici kadrosuna sahiptir.

 

Öğrencilerimiz dilerlerse zorunlu ingilizce derslerine ek olarak birden fazla farklı yabancı dilde ücretsiz eğitim alabilme fırsatına sahiptir.

Bölümümüz bilişim sektörünün uzman ve duayen kişi ve kurumlarıyla işbirliği yapmaktadır.

 

Bölümümüz öğrencilerinin sektörü yakından takip edebilmeleri için kurulan, "Genç Bilişimci Dergisi" ve "YBS Topluluğu" ile öğrencilerimiz, aktif olarak sektörel uygulamaları yakından takip edebilmektedir.

Yaz stajı (30 iş günü) ve İşbaşında Eğitim (4 ay) anlaşmalarımız ile seçkin kurumlarda iş tecrübesi edinebilme fırsatı sunuyoruz. Bölümümüz bu kapsamda Türkiye'de staj süresi en yoğun olan bölümdür.

 

Bölümümüz bünyesinde her yıl öğretim elemanlarımızla birlikte düzenli olarak gerçekleştirilen "YBS Kahvaltı Etkinliği", "YBS Sosyal Sorumluluk Projeleri" ve "YBS Mezun Buluşmaları" ile öğrenci-öğretim elemanı dayanışması güçlendirilmektedir.

Azami 35 kişilik sınıflarda eğitim alan öğrencilerimizi yakından tanıyor ve onlarla birebir ilişkiler kurabiliyoruz. Bu özelliğimiz, öğrencilerimizin yeteneklerine uygun kariyer planlaması yapmamızı sağlamaktadır.

 

Son sınıfa başlayan öğrencilerimiz, dilerlerse özel öğrenci statüsünde Yönetim Bilişim Sistemleri veya İnsan Kaynakları Yüksek Lisans Programlarına kayıt yaptırıp 4+1 yılda yüksek lisans mezunu olabilme imkanına sahiptir.

İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesine YÖK Denkliğimiz ile mezunlarımızın kamu sınavlarına katılabilme hakları bulunmaktadır.

 

Tüm öğrencilerimiz dilerlerse "çift ana dal" imkanıyla, üniversitemizdeki bir başka lisans programında eğitim alıp ikinci diplomayı alma imkanına sahiptir.

ERASMUS kapsamında yabancı dil sınavını geçen tüm öğrencilerimizi koşulsuz yurt dışına gönderip bir yıla kadar eğitim alabilme fırsatı sunuyoruz.

 

İngiltere, Almanya, Litvanya, Finlandiya, Portekiz ve Macaristan'daki anlaşmamız olan üniversitelerde Erasmus ile eğitim alabilme imkanı sunmaktayız.

 

Neden Başkent Üniversitesi YBS'yi Seçmelisiniz?

 

Bölüm Başkanımız Bölümümüzü Anlatıyor

Öğrencilerimizden Bölümümüzü Dinleyebilirsiniz

Rektör Yardımcımız

Üniversitemizi Anlatıyor

Üniversitemizi Tanıyalım

 

 

 

Yönetim Bilişim Sistemleri Alanını Kısa Videolarımızla Tanıyın

 

 

Yönetim Bilişim Sistemleri Bölümü Nedir?

YBS Bölümü

Sana Uygun Bir Bölüm müdür?

YBS Mezunları Ne İş Yapar?

YBS Bölümünde

Hangi Dersleri Alacağım?

 

Farkımız Niteliğimiz!

 

Akademik Programımız

1.

YIL

Donanım ve Bilgisayar İletişimi, Algoritmaya Giriş, Hukuk, Matematik, Ekonomi, İşletme Yönetimi, Mesleki İngilizce

 

3.

YIL

Veritabanı, İnternet Bilgi Sistemleri, Bilişim Hukuku ve Etiği, İnsan Bilgisayar Etkileşimi, Nesne Yönelimli Programlama, Web Tasarımı, Bilim Teknoloji Politikaları, Proje Yönetimi, Mesleki İngilizce, Yaz Stajı

2.

YIL

Bilgi ve Teknoloji Yönetimi, Yapısal Programlama I, Yapısal Programlama II, Örgütsel Davranış, Pazarlama Yönetimi, Muhasebe, İstatistik, Mesleki İngilizce

 

4.

YIL

Sistem Analizi Tasarımı, Yönetim Bilgi Sistemleri, Bilgisayar Ağları, Web Programlama, Veri Madenciliği, Karar Destek Sistemleri, İşbaşında Eğitim Stajı

Akademik Kadromuz

> Sağa doğru kaydırınız

 

 

Mezuniyet Sonrası Başarımız

 

 

Başarımızın Belgesi Mezunlarımız

 

Mezun İstatistiklerimiz (2004-2016)

Bölümümüz ilk mezunlarını 2004 yılında vermiş olup o günden bugüne tüm mezunlarımızın hangi kurumlarda ve hangi pozisyonlarda çalıştıklarının istatistiklerini her yıl güncelleyerek kayıt altına almaktayız.

Son sınıfta zorunlu işbaşında eğitim sürecinde, çok sayıda mezunumuz staj yaptıkları kurumlarda istihdam edilmiştir. Uygulamalı eğitim stratejimiz, uzun staj sürecinde edinilen tecrübenin mezunlarımızın kısa sürede iş bulmasına imkan sağlaması yönündedir.

 

15

288

%90

Mezun Verilen

Yıl Sayısı

Toplam

Mezun Sayısı

İstihdam

Oranımız

Mezun verdiğimiz son 14 yılda (2018 yılı hariç), %90'lık bir istihdam oranına sahibiz. 288 mezunumuzun 260'ı şuan bir meslek sahibi...

Mezunlarımız %23'ü bilişim ve teknoloji ile ilgili sektörlerde istihdam edilmektedir. Bunun yanı sıra mezunlarımız finans, inşaat, medya, savunma sanayi ve havacılık sektörlerinde de yine bilişim uzmanı ve benzeri pozisyonlarda çalışmaktadırlar.

 

 

         

Mezunlarımız Hangi Kurumlarda Çalışıyor?

 

Mezunlarımızın Aldıkları Unvanlar

 

Bilgi İşlem Uzmanı

Bilişim Uzmanı

Bilgisayar İşletmeni

Yazılımcı

İş Analisti

Pazarlama Uzmanı

Satış Uzmanı

İnsan Kaynakları Yöneticisi

ERP Uzmanı

Kalite Yöneticisi

Proje Yöneticisi

Test Uzmanı

 

 

2017/2019 Akademik Yılı Etkinliklerimiz

 

         
   

Başkent Üniversitesi YBS Bölümü, dünyanın önde gelen kuruluşlarından olan ve 120 ülkede bilgisayar bilimleriyle ilgili lisans düzeyinde eğitim veren Oracle Firmasıyla işbirliğine geçmiş, Başkent Üniversitesi adına 29/12/2017 tarihinden itibaren Oracle Academy üyesi olmuştur.

 

Bilişim Kulübümüzün düzenlediği meslek gezisi kapsamında GittiGidiyor (e-Bay) firmasını ziyaret ettik.

 

Bilişim Kulübümüzün düzenlediği meslek gezisi kapsamında Ford Otosan Gölcük Fabrikasını ziyaret ettik.

         
   

Bilişim Kulübümüzün düzenlediği eğitim gezisi kapsamında 4. Uluslararası Yönetim Bilişim Sistemleri kongresine katıldık.

 

Her yıl olduğu gibi bu yılda İnsan Bilgisayar Etkileşimi dersi kapsamında ODTÜ HCI Laboratuarı’nı ziyaret ettik, deneylere katıldık.

 

12 Aralık salı günü gerçekleştirdiğimiz panelde sigortacılık sektörünün bilişim altyapısı ve geleceğini tartıştık. Türkiye’nin ilk dijital sigorta şirketi Quick Sigortanın gerçekleştirdiği panel sonunda tüm katılımcılara sertifikalarını verdik.

         
   

Bilişim Kulübümüzün düzenlediği meslek gezisi kapsamında bölümümüz mezunu Eren Yalçındağ’ın kurucu olduğu Setrow firmasını ziyaret ettik.

 

Her yıl düzenlediğimiz geleneksel YBS Kahvaltı etkinliğinde, bölümümüzde okuyan tüm öğrencilerimiz ile öğretim elemanlarımız Bağlıca Kahveland'da bir araya geldiler.

 

Öğrencilerimizle birlikte “e-safe Siber Güvenlik Zirvesi 2018” etkinliğine katıldık.

         
   

#birpatidesenuzat dedik, 450 cana bakan Hayvan Kurtarma ve Rehabilitasyon Merkezi’ne 6 yeni kulübe, 650 kg mama bağışladık. Köpekleri besledik, sevgimizi verdik. Bu dayanışmaya destek olan herkese sonsuz teşekkürler. YBS’li olmak her zaman bir ayrıcalıktır.

 

#kütüphanekuruyoruz adlı sosyal sorumluluk projemizi 21 Aralık 2017'de tamamladık. Haymana ilçesi, Sinanlı İlköğretim okulunda okuyan 85 miniğimize okuma alışkanlığı kazandırmak amacıyla rahat rahat okuyacakları bir kütüphane tasarladık. İhtiyaçlarından çok daha fazla kitap topladık. Tüm YBS öğrencilerimizle emek vererek bize verilen boş sınıftan, resimlerde gördüğünüz kütüphaneyi kurduk.

 

Sosyal sorumluluk projesi kapsamında kütüphane ve Atatürk köşesi kurduğumuz Sinanlı İlk ve Orta Okulu’nun mezuniyet törenine ortak olduk. Miniklere kep ve cübbeler gönderdik.

         
     

Bilişim Kulübü öğrencilerimiz dört aylık bir çalışma sonucunda “GENÇ BİLİŞİMCİ” online dergisini Ocak 2018 tarihinde oluşturdular. Dergimiz www.bilisimcidergisi.com internet adresinde yayın hayatına devam etmektedir.

 

4. Sınıf öğrencilerimizi işbaşı stajlarını yapmak üzere uğurladık.

   
 

Erasmus ve Çift Anadal İmkanlarımız

 

         
   

Tülin YAMAN - 4. sınıf çift anadal öğrencimiz

Tek bir bölüm okuyarak sadece bir alanda uzmanlaşmanın yanında alanımda fark yaratmak istedim. Bu sebeple ikinci bir dalda kendimi geliştirme gerekliliği hissettim ve bunu başarmanın en iyi yolunun Hukuk programında çift anadal yapmak olduğunu fark ettim.

 

Dilruba ÜNAL - 4. sınıf çift anadal öğrencimiz

Yönetim Bilişim Sistemleri Bölümünde okurken İletişim Tasarımı Bölümüne devam etmek farklı sektörleri tanımamı ve bakış açımı genişletmemi sağladı. Görsel algı ve teknik beceri açısından beni geliştirdi ve kullandığım programlar ve proje derslerinde ürettiğimiz çalışmalar ile staj süreçlerime büyük destek oldu.

 

Kadir ŞENKAYA - 4. sınıf Erasmus öğrencimiz

Erasmus+ programı ile hem Litvanya'daki Vilnius Üniversitesi'nde öğrenim gördüm hem de Hollanda'nın Dealroom.co firmasında stajımı yaptım. Bu süreçte dünyanın birçok yerinden yeni arkadaşlar edinirken hem yeni yerler ve kültürler keşfetme hem de birçok alanda kendimi geliştirme fırsatı buldum.

 

Laboratuvarlarımız

 

Nitelikli bir eğitim için altyapı imkanları, ders materyalleri ve fiziki ortamların niteliği oldukça önemlidir. Bu bilinçle, Fakültemiz bünyesinde 3 adet laboratuvarımız, modern donanım ve sektörel yazılımların kullanımına hazır bir şekilde öğrencilerimiz için her an kullanıma açıktır.

Ayrıca Fakültemiz bünyesinde Mayıs 2018’de İş Yatırım A.Ş. sponsorluğu’nda TradeMaster Finans Laboratuvarı ve Mayıs 2020 yılında AXA Sigorta A.Ş. sponsorluğunda Finans Laboratuvarı kurulmuştur. Bu laboratuvar ile öğrencilerin piyasa verilerileriyle işlem yapmalarının yanı sıra veriler üzerine analiz ve araştırma yapmasının önü açılmıştır. Kullanıma açılan programlar ve sanal işlem olanaklarının üniversite bünyesinde verilmekte olan derslerle entegrasyonu öğrencilere gerçek finans dünyasının kapılarını aralamaktadır.

 

 

 

Mezunlarımız / Gurur Tablomuz

> Sağa doğru kaydırınız

 

Başkent Üniversitesi Hakkında Merak Ettikleriniz

 

Sosyal Yaşam & Tesisler

Sağlık İmkanları

Ulaşım İmkanları

Gökyüzünden Üniversitemiz

 

 

 

Sosyal Medya Hesaplarımız & Topluluğumuz & Dergimiz

 

Tüm adayların ve öğrencilerimizin hesapları takip etmelerini rica ediyoruz.

 

 

Instagram

Facebook

Youtube

Kanalımız

Genç Bilişimci Dergimiz YBS Topluluğu
 

BAŞKENT ÜNİVERSİTESİ

TİCARİ BİLİMLER FAKÜLTESİ

 

Bağlıca Kampüsü Fatih Sultan Mahallesi
Eskişehir Yolu 18. km 06790 Etimesgut/Ankara

Detaylı Bilgi için:

0535 449 49 12