Uluslararası Ticaret ve Finansman (ULT) Bölümünü Tanıyalım

 

 

 

Uluslararası Ticaret ve Fianasman Bölümünün Amacı Nedir?

 • Yoğun rekabet koşullarına uygun küresel insan gücü yetiştirmek!

 • Uluslararası başarı elde edebilecek, ticari ve ekonomik ilişkileri iyi bilen uzmanlar yetiştirmek!

 • Uluslararası Ticaret ve Finansman Bölümü, Türkçe eğitim vermektedir.

 • %100, %50 ve %25 oranlarında olmak üzere üç farklı burs olanağı bulunmaktadır.

 •  Sunulan burslar, eğitim süresi boyunca kesilmez.

 • Ayrıca Başkent Üniversitesi, öğrencilerimizin akademik başarılarını desteklemek amacıyla, öğrenim burslarına ek başarı bursu da vermektedir.

Uluslararası Ticaret ve Finansman Bölümünü Tanıyalım

Öğrencilerimize Neler Kazandırıyoruz?

 • Öğrencilerimiz, Başkent Üniversitesi’nin çift anadal yapma imkanından yararlanarak aynı anda iki bölüm birden okuyabilmektedir.

 • Öğrencilerimiz, Başkent Üniversitesi’nin yandal yapma imkanından yararlanarak ikinci bir alanda uzmanlaşabilmektedir.

 • Öğrencilerimiz, Başkent Üniversitesi’nin Erasnmus+ Programı imkanından yararlanarak İngiltere, Almanya, Litvanya, Finlandiya, Portekiz veya Macaristan'daki anlaşmalı okullarda bir yıla kadar eğitim alabilmektedir.

 • Öğrencilerimiz, zorunlu İngilizce eğitiminin yanı sıra Almanca, Çince, Rusça, İspanyolca, İtalyanca başta olmak üzere istedikleri ikinci dilin eğitimini alabilmektedir.

 • Öğrencilerimiz, Başkent Üniversitesi’nin yüksek lisans imkanı ile 4+1 yılda Lisans ve Yüksek Lisans (Tezli veya Tezsiz) mezunu olabilmektedir.

 • Öğrencilerimiz, bölümümüzün staj imkanı ile iki farklı kurumda staj yaparak iş tecrübesi kazanmaktadır.

 • Öğrencilerimiz, bölümümüzün İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi (İİBF) YÖK Denkiğine sahip olması nedeniyle kamu kurumlarında çalışabilmektedir.

     

Kontenjan ve Puanlar'a ulaşmak için tıklayınız

Burs Bilgilerine ulaşmak için tıklayınız

Eğitim Öğretim Ücretlerimiz için tıklayınız

 

 

 

Ayrıcalıklarımız & Neden Başkent Üniversitesi ULT Bölümü?

 

Bölümümüz, Türkiye'nin en eski 2. ULT bölümüdür. İlk mezunlarımızı verdiğimiz 2005 yılından bu yana toplam 641 öğrenci mezun olmuştur.

 

Tüm mezunlarımız, güncel mezun veri tabanlarında kayıtlı olup oluşturulan mezun ağı sayesinde birbirlerine iş ve staj imkanları konusunda destek olmaktadır.

Bölümümüzün eğitim dili Türkçe’dir. Ancak yabancı dil eğitimi önem vermekte ve İngilizce zorunlu dersleri bulunmaktadır. İngilizcenin yanı sıra dileyen öğrencilerimiz ikinci bir yabancı dil eğitimini de ücretsiz olarak alabilmektedir.

 

Öğrencilerimiz dilerlerse zorunlu ingilizce derslerine ek olarak birden fazla farklı yabancı dilde ücretsiz eğitim alabilme fırsatına sahiptir.

Bölümümüz, 20. yılında, en güncel ders programına ve tecrübeli eğitici kadrosuna sahip olmanın yanı sıra dış ticaret sektörünün uzman ve duayen kişi ve kurumlarıyla işbirliği yapmaktadır.

 

Bölümümüz öğrencilerinin sektörü yakından takip edebilmeleri için kurulan, “ULT Topluluğu" ile öğrencilerimiz, aktif olarak sektörel uygulamaları yakından takip edebilmektedir.

Yaz stajı (30 iş günü) ve İşbaşında Eğitim (4 ay) anlaşmalarımız ile seçkin kurumlarda iş tecrübesi edinebilme fırsatı sunuyoruz. Bölümümüz bu kapsamda Türkiye'de staj süresi en yoğun olan bölümdür.

 

Bölümümüz bünyesinde öğretim elemanlarımızla birlikte gerçekleştirilen “ULT Mezun Buluşmaları” ile öğrenci-öğretim elemanı dayanışması güçlendirilmektedir.

Azami 35 kişilik sınıflarda eğitim alan öğrencilerimizi yakından tanıyor ve onlarla birebir ilişkiler kurabiliyoruz. Bu özelliğimiz, öğrencilerimizin yeteneklerine uygun kariyer planlaması yapmamızı sağlamaktadır.

 

Son sınıfa başlayan öğrencilerimiz, dilerlerse özel öğrenci statüsünde Uluslararası Ticaret ve Pazarlama veya İnsan Kaynakları Yüksek Lisans Programlarına kayıt yaptırıp 4+1 yılda yüksek lisans mezunu olabilme imkanına sahiptir.

İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesine YÖK Denkliğimiz ile mezunlarımızın kamu sınavlarına katılabilme hakları bulunmaktadır.

 

Tüm öğrencilerimiz dilerlerse "çift ana dal" imkanıyla, üniversitemizdeki bir başka lisans programında eğitim alıp ikinci diplomayı alma imkanına sahiptir.

ERASMUS kapsamında yabancı dil sınavını geçen tüm öğrencilerimizi koşulsuz yurt dışına gönderip bir yıla kadar eğitim alabilme fırsatı sunuyoruz.

 

İngiltere, Almanya, Litvanya, Finlandiya, Portekiz ve Macaristan'daki anlaşmamız olan üniversitelerde Erasmus ile eğitim alabilme imkanı sunmaktayız.

 

Neden Başkent Üniversitesi ULT'yi Seçmelisiniz?

 

 

 

Bölüm Başkanımız Bölümümüzü Anlatıyor

Öğrencimiz

Bölümümüzü Anlatıyor

 Öğrencimiz

Bölümümüzü Anlatıyor

Üniversitemizi Tanıyalım

 

 

 

Uluslararası Ticaret Mesleğini Kısa Videolarımızla Tanıyın

 

 

Uluslararası Ticaret Nedir?

Uluslararası Ticareti Neden Seçmeliyim?

Uluslararası Ticaret Mezunları Ne İş Yapar?
 

Farkımız Niteliğimiz!

 

Akademik Programımız

1.

YIL

Ticari İletişimi, Matematik, Ekonomi, Hukuka Giriş, Borçlar Hukuku, Bilgisayarda Veri İşlemi ve Uygulamaları, Mesleki İngilizce

 

3.

YIL

İşletme Finansı, Uluslararası Ticaret, Uluslararası Ekonomi, Uluslararası Finans, Uluslararası Ticari ve Ekonomik Organizasyonlar, Uluslararası Yatırım Analizi, Uluslararası Ticaret Hukuku, Uluslararası Ticaret Uygulamaları, E-Ticaret, Uluslararası Lojistik, Mesleki İngilizce, Yaz Stajı (30 İş Günü)

2.

YIL

İşletme Yönetimi, Ticaret Hukuku, Örgütsel Davranış, Pazarlama Yönetimi, Muhasebe, İstatistik, İş ve Sosyal Güvenlik Hukuku, Avrupa Birliği Hukuku, Mesleki İngilizce

 

4.

YIL

Uluslararası İşletmecilik, Uluslararası Pazarlama, Dış Ticaret Finansı, Küresel Girişim ve Dış Ticaret, Türkiye ve AB İlişkileri, Türkiye Ekonomisi, Türkiye’nin Dış Ticaret İlişkileri, Türkiye ve EB Gümrük Mevzuatı, Ekonomik Bütünleşmeler ve AB, İşbaşında Eğitim Stajı (14 Hafta)

Akademik Kadromuz

> Sağa doğru kaydırınız

 

 

Mezuniyet Sonrası Başarımız

 

 

Başarımızın Belgesi Mezunlarımız

 

Mezuniyet Sonrası da Öğrencilerimizin Yanındayız!

İşbaşında eğitim ve yaz stajı uygulamalarımız öğrencilerimize nitelikli istihdam olanakları sunuyor.
Öğrencilerimizin büyük çoğunluğu iş başında eğitim ve yaz stajı yaptıkları şirket ve kuruluşlardan mezuniyet sonrasında iş teklifi almaktadırlar. Mezun öğrencilerimiz;
• Ulusal ve uluslararası şirketlerde
• Bankalarda
• Çeşitli kamu kurum ve kuruluşlarında çalışmaktadırlar.
Genel olarak; mezunlarımızın istihdam durumundaki dağılım %60 Özel Sektör, %30 Girişimci ve %10 Kamu Sektörü şeklinde bir dağılım göstermektedir.

 

         

Mezunlarımız Hangi Kurumlarda Çalışıyor?

 

Mezunlarımızın Aldıkları Unvanlar

 

Dış Ticaret Yöneticisi / Sorumlusu / Uzmanı

Dış Ticaret Danışmanı

İhracat/İhracat Yöneticisi / Sorumlusu

İhracat/İthalat Geliştirme Uzmanı

Uluslararası Pazarlama Yöneticisi/ Sorumlusu

Dış Ticaret Müşteri Temsilcisi

Dış Ticaret Bölge Satış Sorumlusu

Dış Ticaret Operasyon Müdürü

Lojistik Müdürü

Proje Yöneticisi

Proje Sorumlusu

 

 

2018 - 2019 Akademik Yılı Etkinliklerimiz

 

         
   

Uluslararası Ticaret Bölümü öğrencileri ve akademisyenleri, kahvaltıda bir araya geldi.

 

Uluslararası Ticaret Bölümü mezunları ve akademisyenleri, akşam yemeğinde bir araya geldi.

 

ULT öğrencileri Uluslararası Ticaret Topluluğu öncülüğünde Türkiye'nin en büyük uluslararası lojistik üssü olan Ankara Lojistik Üssü'nü ziyaret etti.

         
   

ULT öğrencileri Uluslararası İşletmecilik dersi kapsamında, MİXTA Dış Ticaret Direktörü ULT Mezunu Caner Delitay’ı yerinde ziyaret ederek üretimi ve işleyişi gözlemledi.

 

Uluslararası Ticaret Bölümü öğrencileri ve akademisyenleri, öğlen yemeğinde bir araya geldi.

 

ULT öğrencileri Uluslararası Ticaret Topluluğu öncülüğünde “Uluslararası Ticaret Mezunları ile Kariyer Sohbetleri” adlı etkinlikte Roketsan Dış Ticaret Uzmanı Sayın Köksal Demirci, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Uzmanı Sayın Mehtap Kutlu ve Horoz Bollore İhracat Sorumlusu Sayın Fırat Erkol ile bir araya geldi.

         
   

Kayahan Grup Yönetim Kurulu Başkanı Sayın Sevda Kayhan Yılmaz, 7 Mayıs 2018 tarihinde ULT öğrencilerine kariyer önerilerinde bulundu.

 

Uluslararası Ticaret Bölümünü, üniversite sınavına hazırlanan öğrencilere anlattık.

 

Kanal B Doğru Seçim programında Uluslararası Ticaret Bölümünü tartıştık.

 

Erasmus ve Çift Anadal İmkanlarımız

 

         
   

İlayda DEVELİ – Çift Anadal Mezunumuz

Uluslararası Ticaret Bölümü 3.sınıf öğrencisiyken uzmanlaşmak istediğim alanın Uluslararası Ticaret Hukuku olduğuna karar verdim ve Hukuk bölümünde çift anadal eğitimi almaya başladım. 5 yıl içerisinde 2 bölümü bitirmiş olmak çok zorlu ancak bir o kadar da heyecanlı bir süreçti. İki farklı sosyal bilim alanını inceleme fırsatı yakaladım. Teorik bilgiyi ULT staj programları sayesinde pratikte uygulamayı da öğrendim.

 

Özge GENÇ – Çift Anadal Mezunumuz

Uluslararası Ticaret Bölümünde eğitimime devam ediyorken hayalim olan hukuk eğitimini alabilmek için Hukuk bölümünde çift anadal eğitimi almaya başladım. İki farklı bölümü 5 yıl içerisinde bitirmek kendimi geliştirmek için çıktığım zorlu ancak harika bir yolculuktu.

 

Ceren ERGİN - Erasmus ve Yandal Mezunumuz

İkinci sınıfta karar vererek başladığım yan dal programım sayesinde hep bilişim alanında sahip olduğum bilgileri genişlettim hem de bunu kendi bölümüm ile birlikte kullanabileceğim bir çok alan olduğunu keşfettim. Aynı zamanda üçüncü sınıfta deneyimlediğim Erasmus + programı ile geçen 5 ayda hem İngilizcemi geliştirdim hem de yeni bir çok kültür tanıdım.

 

Laboratuvarlarımız

 

Nitelikli bir eğitim için altyapı imkanları, ders materyalleri ve fiziki ortamların niteliği oldukça önemlidir. Bu bilinçle, Fakültemiz bünyesinde 3 adet laboratuvarımız, modern donanım ve sektörel yazılımların kullanımına hazır bir şekilde öğrencilerimiz için her an kullanıma açıktır.

Ayrıca Fakültemiz bünyesinde Mayıs 2018’de İş Yatırım A.Ş. sponsorluğu’nda TradeMaster Finans Laboratuvarı ve Mayıs 2020 yılında AXA Sigorta A.Ş. sponsorluğunda Finans Laboratuvarı kurulmuştur. Bu laboratuvar ile öğrencilerin piyasa verilerileriyle işlem yapmalarının yanı sıra veriler üzerine analiz ve araştırma yapmasının önü açılmıştır. Kullanıma açılan programlar ve sanal işlem olanaklarının üniversite bünyesinde verilmekte olan derslerle entegrasyonu öğrencilere gerçek finans dünyasının kapılarını aralamaktadır.

 

 

 

Mezunlarımız / Gurur Tablomuz

> Sağa doğru kaydırınız

 

Başkent Üniversitesi Hakkında Merak Ettikleriniz

 

Sosyal Yaşam & Tesisler

Sağlık İmkanları

Ulaşım İmkanları

Gökyüzünden Üniversitemiz

 

 

 

Sosyal Medya Hesaplarımız & Topluluğumuz 

Tüm adayların ve öğrencilerimizin hesapları takip etmelerini rica ediyoruz.

 

 

Instagram

Facebook

ULT Topluluğu
 

BAŞKENT ÜNİVERSİTESİ

TİCARİ BİLİMLER FAKÜLTESİ

 

Bağlıca Kampüsü Fatih Sultan Mahallesi
Eskişehir Yolu 18. km 06790 Etimesgut/Ankara

Detaylı Bilgi için:

0535 449 49 12