Turizm İşletmeciliği Bölümünü Tanıyalım

 

 

 

Dünyanın en hızlı gelişen sektörü turizm; öncelikle konaklama olmak üzere yiyecek-içecek, seyahat, ulaşım, rekreasyon gibi alt sektörlerden oluşmaktadır. Sektörde istihdam edilen işgücünün büyük bir çoğunluğu otelcilik alanında çalışmakta ve diğer alt sektörler ile birlikte turizmin Türkiye’deki toplam istihdam içerisindeki payı sürekli artış göstermektedir. Bilgi ekonomisinin hizmetleri yüceltmesi, gelecekte istihdamın önemli bir bölümünün turizm sektöründe yer almasını beraberinde getirecektir.

Turizm İşletmeciliği Bölümünü Tanıyalım

Turizm İşletmeciliğinin Önemi

Turizm işletmelerinin tüketici odaklı hizmet sunumlarını ve sunum kalitelerini her geçen gün daha da artırmaya yönelik çabaları, nitelikli işgücü istihdam etmelerini de zorunlu hale getirmektedir. Ayrıca, Mesleki Yeterlilik Kurumu tarafından belirlenen yeterlilikleri ölçen sınavlar ile sertifikasyon uygulaması da nitelikli eleman arayışını artırmaktadır. Bu bağlamda, alanında iyi yetişmiş çalışanların sektöre kazandırılması bölümün önemini artırmaktadır.

Turizm İşletmeciliği Bölümü; heveslilik, girişkenlik, takım çalışmasına uyum, farklı kültürlerle iletişim gibi sosyal yeteneklere; bilgi teknolojilerine hakimiyet, görevi yerine getirme gibi teknik yeteneklere; düzgün görünüş, diksiyon gibi estetik yeteneklere ve yeterli yabancı dil bilgisine sahip nitelikli çalışanlar olarak iş hayatına atılmanızı sağlamaktadır.

Öğrencilerimize Neler Kazandırıyoruz?

     

Kontenjan ve Puanlar'a ulaşmak için tıklayınız

Burs Bilgilerine ulaşmak için tıklayınız

Eğitim Öğretim Ücretlerimiz için tıklayınız

 

 

 

Ayrıcalıklarımız & Neden Başkent Üniversitesi Turizm İşletmeciliği Bölümü?

 

Bölümümüz, Türkiye'nin en köklü Turizm İşetmeciliği bölümlerinden biridir. Ayrıca üniversitemiz bilimsel yayın üretiminde ilk sıralarda yer almaktadır.

 

Tüm mezunlarımız, güncel mezun veri tabanlarında kayıtlı olup oluşturulan mezun ağı sayesinde birbirlerine iş ve staj imkanları konusunda destek olmaktadır.

Bölümümüz, 20. yılında, en güncel ders programına ve tecrübeli eğitici kadrosuna sahiptir.

 

Öğrencilerimiz dilerlerse zorunlu İngilizce derslerine ek olarak birden fazla farklı yabancı dili ücretsiz öğrenme fırsatına sahiptir.

Bölümümüz turizm sektörünün uzman ve duayen kişi ve kurumlarıyla işbirliği yapmaktadır.

 

Bölümümüz öğrencilerinin günceli ve mesleki uygulamaları yakından takip edebilmeleri için, ilgili derslerin sektörden gelen öğretim elemanları tarafından verilmesi sağlanmaktadır.

Yaz stajı (50 iş günü) ve İşbaşında Eğitim (14 hafta) anlaşmalarımız ile seçkin kurumlarda iş deneyimi edinebilme fırsatı sunuyoruz. Bölümümüz bu kapsamda Türkiye'de staj süresi en yoğun ve etkin olan bölümlerden biridir.

 

Bölümümüz bünyesinde her yıl öğretim elemanlarımızla birlikte gerçekleştirilen geleneksel “Ankara Gezisi", "Sosyal Sorumluluk Projeleri" ve "Otel Ziyaretleri" ile öğrenci, öğretim elemanı ve sektör dayanışması güçlendirilmektedir.

Azami 35 kişilik sınıflarda eğitim alan öğrencilerimizi yakından tanıyor ve onlarla birebir ilişkiler kurabiliyoruz. Bu özelliğimiz, öğrencilerimizin yeteneklerine uygun kariyer planlaması yapmamızı sağlamaktadır.

 

Yiyecek-içecek üretim ve servisi, ön büro hizmetleri, kat hizmetleri ve odalar yönetimi gibi uygulamalı dersler Kızılcahamam’daki üniversitenin uygulama oteli olan Patalya Thermal Resort Hotel’de yapılmaktadır.

İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesine YÖK Denkliğimiz ile mezunlarımızın kamu sınavlarına katılabilme hakları bulunmaktadır.

 

Tüm öğrencilerimiz dilerlerse "çift ana dal" ve “yan dal” imkanıyla, üniversitemizdeki bir başka lisans programında eğitim görüp ikinci diplomayı alma imkanına sahiptir.

ERASMUS kapsamında yabancı dil sınavını geçen tüm öğrencilerimizi koşulsuz yurt dışına gönderip bir yıla kadar eğitim alabilme fırsatı sunuyoruz.

 

Danimarka, Polonya, Finlandiya, Portekiz, Makedonya ve Macaristan'daki anlaşmamız olan üniversitelerde Erasmus ile eğitim alabilme imkanı sunmaktayız.

 

Neden Başkent Üniversitesi Turizm İşletmeciliği Bölümünü Seçmelisiniz?

 

Hocalarımız Bölümümüzü Anlatıyor

Öğrencilerimizden Bölümümüzü Dinleyebilirsiniz

Rektör Yardımcımız

Üniversitemizi Anlatıyor

Üniversitemizi Tanıyalım

 

 

 

Turizm İşletmeciliği Mesleğini Kısa Videolarımızla Tanıyın

 

 

Turizm Nedir?

Neden Turizm ve Otelcilik Bölümünü Seçmeliyim?

Turizmle İlgili Fırsatlar
 

Farkımız Niteliğimiz!

 

Akademik Programımız

1.

YIL

Turizme Giriş, Ekonomi ve Turizm, İşletme Matematiği, Temel İşlemecilik Bilgileri, Sosyal Psikoloji, Dünya Uygarlık Tarihi, İstatistik, Konaklama İşletmeleri Yönetimi

 

3.

YIL

Gastronomi ve Dünya Mutfakları, Türkiye ve Dünya Müzeleri, Turizmde Etkili İletişim Becerileri, Turizm İşletmelerinde Beslenme ve Hijyen, Turizm Politikası, Turizmde Pazarlama Stratejileri, Konaklama İşletmelerinde Bilgisayar İşletim Sistemleri, Türkiye Destinasyonları, Mesleki İngilizce, Zorunlu Yaz Stajı (50 iş günü)

2.

YIL

Yiyecek-İçecek Üretim ve Servisi, Ön Büro Hizmetleri, Kat hizmetleri ve Odalar Yönetimi, Muhasebe, Örgütsel Davranış, Pazarlamaya Giriş, Otel İşletmelerinde Maliyet Kontrolü

 

4.

YIL

Turizm Endüstrisinde Yönetsel Eğilimler, Girişimcilik ve Liderlik, Sosyal Bilimlerde Araştırma Yöntemleri, Seyahat Acentacılığı ve Tur Operatörlüğü, Turizmde Kurumsal Sosyal Sorumluluk Projeleri, Zorunlu İşbaşında Eğitim (14 hafta)

Akademik Kadromuz

> Sağa doğru kaydırınız

 

 

Mezuniyet Sonrası Başarımız

 

 

Başarımızın Belgesi Mezunlarımız

 

Mezuniyet Sonrası da Öğrencilerimizin Yanındayız!

Bölümümüz ilk mezunlarını 2004 yılında vermiş olup o günden bugüne tüm mezunlarımızın hangi kurumlarda ve hangi pozisyonlarda çalıştıklarının istatistiklerini her yıl güncelleyerek kayıt altına almaktayız.

Son sınıfta zorunlu işbaşında eğitim sürecinde, çok sayıda mezunumuz staj yaptıkları kurumlarda istihdam edilmiştir. Uygulamalı eğitim stratejimiz, uzun staj sürecinde edinilen tecrübenin mezunlarımızın kısa sürede iş bulmasına imkan sağlaması yönündedir.

 

         

Mezunlarımız Hangi Kurumlarda Çalışıyor?

 

Mezunlarımızın Aldıkları Unvanlar

 

Otel Genel Müdürü/ Müdür Yrd.
Yiyecek İçecek Müdürü
Ön Büro Müdürü
Kat Hizmetleri Müdürü
İnsan Kaynakları Müdürü
Muhasebe Müdürü
Finans Müdürü
Satın Alma Müdürü
Satış Pazarlama Müdürü
Kurumsal Satış Temsilcisi
Yiyecek İçecek Koordinatörü
Rezervasyon Sorumlusu
Satış ve Pazarlama Yetkilisi
Resepsiyonist
Ziyafet ve Grup Satış Yetkilisi
Banket Satış Müdürü
Restoran Sahibi/Müdürü
Seyahat Acentası Sahibi/ Çalışanı

 

 

2017 - 2019 Akademik Dönem Etkinliklerimiz

 

         
   

 Turizm Öğrencileri ile Meslek Sohbetleri- IV’ de bizimle olan radyo sunucusu ve iletişim uzmanı Özgür Aksuna’ya çok keyifli bir söyleşi gerçekleştirdik.

 

4. Sınıf öğrencilerimiz Turizmde Sosyal Sorumluluk dersi kapsamında kendilerinin hazırlamış oldukları yiyeceklerin satışından sağladıkları gelir ile Ankara'daki Patiliköy ve Ankapati hayvan barınaklarına mama ve kulübe yardımında bulundu.

 

Bu yıl beşincisini gerçekleştirdiğiniz 1 Çocuk 1 Ağaç etkinliği kapsamında kampüsümüze 300 ağaç diktik.

         
   

Turizm Öğrencileri ile Meslek Sohbetleri-V kapsamında konuklarımız hem hoca-öğrenci hem de ortak olan Serpil Seydioğulları ve Ahmet Ateş ile girişimcilikten pastacılığa tüm konularda bizlerle değerli tecrübelerini paylaştıkları keyifli bir söyleşi gerçekleştirdik.

 

Turizm Öğrencileri ile Meslek Sohbetleri-2 kapsamında Tamer Özkan şeflikten işletmeciliğe bilgi birikimini öğrencilerimizle paylaştı, keyifli bir sohbet gerçekleştirdik.

 

Turizmde Pazarlama Stratejileri dersimiz kapsamında öğrencilerimiz ile Radisson Blu Hotel'i ziyaret ettik, otel içerisinde her birimin işleyişini yetkililerden öğrendik.
 

         
   

Sosyal sorumluluk projesi kapsamında öğrencilerimizle Samsun Narlısaray İlköğretim ve Ortaöğretim Okulu’na kitap (roman, hikaye, Teog Hazırlık) yardımı yaptık.

 

Hakkari Şemdinli Konur Dereyanı İlköğretim ve Ortaöğretim Okulu’na sosyal sorumluluk projesi kapsamında öğrencilerimizle kütüphane kurulumu için kitap yardımı yaptık.

 

Sosyal sorumluluk projesi kapsamında öğrencilerimizle Diyarbakır İsmail Çayırı Mezrası Ortaokulu’na kitap yardımı gerçekleştirdik.

         
   

Sosyal Sorumluluk dersi kapsamında Turizm ve Otelcilik Bölümü öğrencilerinin çocuklara ve çevreye yönelik sosyal sorumluluk bilincinin gelişmesi amacıyla JW Marriott Otel ile gerçekleştirdiğimiz “1 Çocuk 1 Ağaç” etkinliğini ilk yıl iki ortaöğretim okulu öğrencileriyle, sonraki yıl işitme engelliler okuluyla ve bu yıl da çocuk evlerinde kalan öğrencilerle gerçekleştirdik.

 

Öğrencilerimizle birlikte Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’na bağlı çocuk evlerine kitap ve giyecek yardımında bulunduk.

 

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı, Çocuk Evleri Koordinasyon Merkezi’nde bir odayı evlatlık çocuk almak isteyen ailelerle karşılaşacak çocuklar için birlikte oyun oynayarak eğlenerek vakit geçirecekleri ve birbirlerini tanıyacakları bir oyun odasına dönüştürdük.

         
   

Bölümümüz öğrencileri ile Çocuk Evleri Koordinasyon Merkezi’nin belirlediği okul öncesi 20 çocuk ile yemek yedik ve onlara hediyeler verdik.

 

Çocuk Evleri Koordinasyon Merkezi’nin belirlediği okul öncesi 20 çocuk ile “oyun atölyesinde” öğrencilerimizle birlikte keyifli vakit geçirdik.

 

Bölümümüz öğrencilerinin sosyal sorumluluk bilincinin gelişmesi ve sokak hayvanlarının barınma ve beslenmesini üstlenen gönüllülerden oluşan “DOĞÇEV Hayvan Barınağı”na yiyecek yardımında bulunduk.

         
   

“Küçük patiler” etkinliği kapsamında öğrencilerimizle ve farklı işletmelerin katılımıyla “İnci Anne Hayvan Barınağı”na yiyecek yardımı yaptık.

 

Öğrencilerimizle Seyran Bağları Huzurevi Yaşlı Bakım ve Rehabilitasyon Merkezi’nde yaşlılarımız ile keyifli vakit geçirdik.

 

Sosyal sorumluluk projesi kapsamında öğrencilerimizle Şehit Hamza Yıldırım Ortaokulu’nda orta ve ileri düzey engelli öğrencilerin eğitim gördüğü sınıf sıralarını rahat eğitim görebilecekleri şekilde düzenledik.

         
   

2016 ve 2017 yıllarında Travel Expo Turizm Fuarına bölüm öğrencileri ile katılım sağladık.

 

Bölümümüz 1.sınıf öğrencileriyle geleneksel Ankara tarihi ve turistik destinasyonlar gezimizi yaptık.

 

2018 yılında bölümümüz 1.sınıf öğrencilerimizle JW Marriott Hotel Ankara’da kahvaltı yapıp oteli ziyaret ettik.

 

Erasmus ve Çift Anadal İmkanlarımız

 

         
   

Cem EKİCİ – 3.Sınıf Çift Anadal Öğrencisi

Turizm ve Otelcilik Bölümünü tercih ettiğimde çeşitli ülkelerden ülkemizi ziyaret eden insanlarla etkileşim kurabileceğimi biliyordum ve bu bölümü tercih etmemdeki en büyük etkenlerden biri buydu. Zaman içerisinde yalnızca insanların seyahat etmediğini, üretimde kullanılmak üzere tedarik edilen mal ve hizmetlerin de bir seyahat içerisinde olduğunun farkına vardım ve bu yüzden Uluslararası Ticaret Bölümünde çift anadal yapma kararı aldım.

 

Buse Elif CAN- 2. Sınıf Çift Anadal Öğrencisi

Çift anadal programı farklı bir alanda eğitim almamı, farklı bakış açıları edinip kendimi çok yönlü geliştirmemi sağlamakta ve kariyerim için farklı seçenekler sunmaktadır. Aynı zamanda çift anadal imkanı, çok fazla kişiyle iletişime geçip, geniş bir çevre edinmemde önemli rol oynamaktadır.

 

Elisaveta SOKOLOVA- 4.Sınıf Erasmus Öğrencisi

Merhaba ben Elisaveta Sokolova Makedonya’dan geliyorum. Erasmus öğrencisi olarak geldiğim Başkent Üniversitesi’ndeki Erasmus eğitimim muhteşem geçti. Başkent Üniversitesi’nin bir parçası olmak benim için büyük bir mutluluk ve ayrıcalıktır. Burada farklı milletlerden birçok kişi ile tanıştım ve şimdi hepsi benim arkadaşım oldu. Hepinizi seviyorum. Başkentliyiz!

 

Laboratuvarlarımız

 

Nitelikli bir eğitim için altyapı imkanları, ders materyalleri ve fiziki ortamların niteliği oldukça önemlidir. Bu bilinçle, Fakültemiz bünyesinde 3 adet laboratuvarımız, modern donanım ve sektörel yazılımların kullanımına hazır bir şekilde öğrencilerimiz için her an kullanıma açıktır.

Ayrıca Fakültemiz bünyesinde Mayıs 2018’de İş Yatırım A.Ş. sponsorluğu’nda TradeMaster Finans Laboratuvarı ve Mayıs 2020 yılında AXA Sigorta A.Ş. sponsorluğunda Finans Laboratuvarı kurulmuştur. Bu laboratuvar ile öğrencilerin piyasa verilerileriyle işlem yapmalarının yanı sıra veriler üzerine analiz ve araştırma yapmasının önü açılmıştır. Kullanıma açılan programlar ve sanal işlem olanaklarının üniversite bünyesinde verilmekte olan derslerle entegrasyonu öğrencilere gerçek finans dünyasının kapılarını aralamaktadır.

 

 

 

Mezunlarımız / Gurur Tablomuz

> Sağa doğru kaydırınız

 

Başkent Üniversitesi Hakkında Merak Ettikleriniz

 

Sosyal Yaşam & Tesisler

Sağlık İmkanları

Ulaşım İmkanları

Gökyüzünden Üniversitemiz

 

 

 

Sosyal Medya Hesaplarımız 

Tüm adayların ve öğrencilerimizin hesapları takip etmelerini rica ediyoruz.

 

 

Instagram

Facebook

 

BAŞKENT ÜNİVERSİTESİ

TİCARİ BİLİMLER FAKÜLTESİ

 

Bağlıca Kampüsü Fatih Sultan Mahallesi
Eskişehir Yolu 18. km 06790 Etimesgut/Ankara

Detaylı Bilgi için:

0535 449 49 12