Sigortacılık Bölümünü Tanıyalım

 

 

 

Sigortacılık Bölümü ülkemizde yeni yeni popülerliğini kazanan bir bölüm olmasına karşın, geleceğin meslekleri arasında gösterilen bir bölümdür. İnsanlar tarih boyunca karşılaştıkları tehlikelere ve risklere önlem alma ihtiyacı duymuşlardır. İçgüdüsel bir tepkinin sonucu olarak ortaya çıkan bu eylemin amacı risklerin maddi ve manevi zararlarını yok etmek veya en aza indirmek olmuştur. Günümüzde risklerin olumsuz etkilerinden en çok etkilenen ise işletmelerdir. İşletmelerin belirlenen hedeflere ulaşmak için birçok riskle baş etmesi gerekecektir. Bu nedenle özellikle yöneticiler, mevcut faaliyet alanlarındaki risk seviyesini çok iyi çözümlemek zorundadır. Bu nedenle bölümümüz mezunları kurumların ve bireylerin risklerini belirleyip bunlara uygun sigorta çözümleri üretebilecek niteliğe ulaşırlar.

Sigortacılık Bölümünü Tanıyalım

 

Risk Mühendisliği Nedir?

Hangi İhtiyacı Karşılar?

Risk mühendisliği, bir firmanın karşılaştığı risklerin azaltılmasını ve ortadan kaldırılmasını hedefleyen bilimsel bir yaklaşımdır. Daha geniş bir ifadeyle, risklerin belirlendiği, hangi risklerin öncelikli olarak çözümlenmesi gerektiğinin değerlendirildiği, risklerin yönetilmesi için stratejiler ve planların geliştirilerek uygulandığı sistematik bir süreçtir. Örneğin, bir fabrika düşünelim. Bu fabrikanın üst yöneticileri, yapılan işle ilgili çok sayıda riskle mücadele etmek zorundadırlar. Yıl içerisinde çok sayıda tehlike, mevcut işlerin durmasına, kar kaybına, çalışanlara çok büyük tazminatların ödenmesine ve hatta başka işletmelere karşı verilen taahhütlerin yerine getirilememesine neden olabilir. Dolayısıyla üst yöneticilerin bu riskleri sistematik olarak yönetmek ve olası etkilerinden korunmak için başta sigorta olmak üzere bir takım risk yönetimi tekniklerine ihtiyaçları olacaktır. Yöneticilerin bu risklerden nasıl ve ne şekilde korunmaları gerektiği konusunda destek almaları kaçınılmazdır.

İnsanların tüm varlık ve girişimleri risk adı verilen belirsizliklerin tehdidi altındadır. Sigorta ise tüm dünyada riski yönetme tekniklerinden en önemlisi olarak kabul edilmektedir. Sağlıktan seyahate, evden otomobile hayatta oluşabilecek risklere karşı zararları gidermeye yönelik mali bir havuzun oluşturulması sistemidir. Benzer risk gruplarında yer alan bireylerin maddi olarak dayanışmasıdır. Sigorta sistemine dahil olan sigortalılar, tek seferde ya da yıl boyunca belirli oranda prim ödemesi yaparlar. Ortak havuzda biriken bu primler, zarara uğrayan sigortalıların zararlarının telafi edilmesi için kullanılır. Özetle sigorta, risklerin gerçekleşmesi halinde doğan zararı karşılar, böylece geleceğin maddi açıdan belirli hale gelmesini sağlar.

Sigorta Nedir?

Hangi İhtiyacı Karşılar?

Sigortacılığın Önemi

Hangi sektör olursa olsun, en küçük işletme bile artık günümüzde çok sayıda sigortalanabilir riske sahiptir. İş ilanlarında şimdilerde bu bölümden mezun kişilerin, sigorta acenteleri, sigorta brokerleri, sigorta eksperleri ve sigorta şirketleri tarafından özellikle tercih edildiğini görebiliriz. Kariyer.net’den "sigortacılık" anahtar kelimesi ile arama yaparak çok sayıda iş ilanının olduğunu farkedebilirisiniz.

Sigortacılık Bölümünden mezun olan öğrenciler hiç bir bekleme süresi olmaksızın kendi sigorta acentelerini açabildikleri gibi farklı sigorta acentelerinde "müdür" unvanıyla işe başlayabilmektedir. Müdürlük unvanını almada bekleme süresinin muafiyeti yalnızca bu bölümden mezunlara verilen bir ayrıcalıktır. Ayrıca sigorta brokerlerinde, sigorta ve bireysel emeklilik şirketlerinde, bankalarda, Sosyal Güvenlik Kurumunda teknik personel, sigorta uzmanı, finansal danışman veya risk yöneticisi gibi pozisyonlarda görev alabilirler. Sigorta sektörü günümüzde en çok istihdam alımı yapan sektörler arasında ilk sıralarda olup bölümümüz mezunlarının %87,3 gibi yüksek oranda istihdam edildiği bilinmektedir.

Öğrencilerimize Neler Kazandırıyoruz?

Bunları Biliyor muydunuz?

  • Sigortacılık sektörü, finans sektörünün üç temel ayağından bir tanesi olup Türkiye'de en çok istihdam yaratan sektörlerin başındadır.

  • Türkiye'de yabancı sigorta şirketlerinin payı %70 olup bu şirketler dünyanın en büyük sigorta şirketleri arasındadır.

  • Dünya'da sigorta şirketleri, bankalar ve diğer finans kuruluşlarından çok daha fazla fon toplaması sebebiyle ülke ekonomilerinin lokomotifidir.

     

Kontenjan ve Puanlar'a ulaşmak için tıklayınız

Burs Bilgilerine ulaşmak için tıklayınız

Eğitim Öğretim Ücretlerimiz için tıklayınız

 

 

 

Ayrıcalıklarımız & Neden Başkent Üniversitesi Sigortacılık Bölümü?

 

Bölümümüz, Türkiye'nin en eski 2. Sigortacılık bölümüdür. Ayrıca üniversitemiz bilimsel yayın üretimi sıralamasında 1. sıradadır.

 

Tüm mezunlarımız, güncel mezun veri tabanlarında kayıtlı olup oluşturulan mezun ağı sayesinde birbirlerine iş ve staj imkanları konusunda destek olmaktadır.

Bölümümüz, 20. yılında, en güncel ders programına ve tecrübeli eğitici kadrosuna sahiptir.

 

Öğrencilerimiz dilerlerse zorunlu ingilizce derslerine ek olarak birden fazla farklı yabancı dilde ücretsiz eğitim alabilme fırsatına sahiptir.

Bölümümüz sigortacılık sektörünün uzman ve duayen kişi ve kurumlarıyla işbirliği yapmaktadır.

 

Bölümümüz öğrencilerinin sektörü yakından takip edebilmeleri için laboratuvarlarda sigortacılık yazılımlarını kullanabilme imkanına sahiptiler.

Yaz stajı (30 iş günü) ve İşbaşında Eğitim (4 ay) anlaşmalarımız ile seçkin kurumlarda iş tecrübesi edinebilme fırsatı sunuyoruz. Bölümümüz bu kapsamda Türkiye'de staj süresi en yoğun olan bölümdür.

 

Bölümümüz bünyesinde her yıl öğretim elemanlarımızla birlikte düzenli olarak gerçekleştirilen "Sigortacılık Kahvaltı Etkinliği" ve "Sigortacılık Mezun Buluşmaları" ile öğrenci-öğretim elemanı dayanışması güçlendirilmektedir.

Azami 35 kişilik sınıflarda eğitim alan öğrencilerimizi yakından tanıyor ve onlarla birebir ilişkiler kurabiliyoruz. Bu özelliğimiz, öğrencilerimizin yeteneklerine uygun kariyer planlaması yapmamızı sağlamaktadır.

 

Son sınıfa başlayan öğrencilerimiz, dilerlerse özel öğrenci statüsünde Sigortacılık ve Risk Yönetimi Yüksek Lisans Programlarına kayıt yaptırıp 4+1 yılda yüksek lisans mezunu olabilme imkanına sahiptir.

İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesine YÖK Denkliğimiz ile mezunlarımızın kamu sınavlarına katılabilme hakları bulunmaktadır.

 

Tüm öğrencilerimiz dilerlerse "çift ana dal" imkanıyla, üniversitemizdeki bir başka lisans programında eğitim alıp ikinci diplomayı alma imkanına sahiptir.

ERASMUS kapsamında yabancı dil sınavını geçen tüm öğrencilerimizi koşulsuz yurt dışına gönderip bir yıla kadar eğitim alabilme fırsatı sunuyoruz.

 

İngiltere, Almanya, Litvanya, Finlandiya, Portekiz ve Macaristan'daki anlaşmamız olan üniversitelerde Erasmus ile eğitim alabilme imkanı sunmaktayız.

 

Mezunlarımız Ne İş Yapar?

 

Sigorta şirketlerinde, memur, uzman, uzman yardımcısı ve müfettiş yardımcısı gibi pozisyonlarda iş yaşantılarına başlayabilirler,
Her hangi bir bekleme süresi olmaksızın kendi sigorta acentelerini kurabilirler ve başka sigorta acentelerinde müdür veya teknik personel olarak göreve başlayabilirler
Sigorta brokerlerinde risk mühendisi veya teknik personel olarak çalışabilirler,
Bireysel emeklilik şirketlerinde, finansal danışmanlık yaparlar,
Eksperlik sınavlarına katılıp sigorta hasar eksperi olarak çalışabilir veya ekspertiz bürolarında raportör olabilirler,
Otomotiv, inşaat, makine, tekstil, enerji ve gıda sektörlerinin öncü firmalarının sigorta departmanlarında çalışabilirler,
Aktüerlik sınavına katılıp sigorta şirketlerinin aktüerya departmanlarında aktüer olarak çalışabilirler,
Sosyal Güvenlik Kurumu’nda sosyal güvenlik uzmanı unvanıyla çalışabilirler,
Bankalarda sigorta satış temsilcisi olarak görev alabilirler.

 

Neden Başkent Üniversitesi Sigortacılık Bölümünü Seçmelisiniz?

 

Bölüm Başkan Yardımcımız Bölümümüzü Anlatıyor

Öğrencilerimizden Bölümümüzü Dinleyebilirsiniz

Rektör Yardımcımız

Üniversitemizi Anlatıyor

Üniversitemizi Tanıyalım

 

 

 

Sigortacılık Mesleğini Kısa Videolarımızla Tanıyın

Sigorta Nedir?

Sigortacılık Nasıl Bir Meslektir?

Sigorta Neden Önemlidir?

Risk Mühendisi Nedir? Ne iş Yapar?

   
  Sigorta Acentesi Ne İş Yapar? Sigorta Eksperi Ne İş Yapar?  
       
 

Farkımız Niteliğimiz!

 

Akademik Programımız

1.

YIL

Sigortacılığa Giriş, Sigorta İşlemleri ve Uygulamaları, Özel Emeklilik Sistemleri, Ekonomi, Matematik, Hukuka Giriş, Borçlar Hukuku, Mesleki İngilizce

 

3.

YIL

Hasar ve Tazminat Uygulamaları, Hayat ve Hayat Dışı Sigorta, Sigorta Pazarlaması ve Satış Teknikleri, Sigorta İstatistiği, Sigorta Muhasebesi, Sigorta Hukuku, Mesleki İngilizce, Yaz Stajı

2.

YIL

Sigortacılıkta Paket Programlar, Is ve Sosyal Güvenlik Hukuku, Örgütsel Davranış, Pazarlama Yönetimi, İstatistik, Muhasebe, İşletme Yönetimi, Mesleki İngilizce

 

4.

YIL

Risk Yönetimi, Reasürans, Risk Analizi, AB‘de Sigortacılık, Aktüerya Matematiği, Emeklilik Fonları ve Yönetimi, İşbaşında Eğitim Stajı

Akademik Kadromuz

> Sağa doğru kaydırınız

 

 

Mezuniyet Sonrası Başarımız

 

 

Başarımızın Belgesi Mezunlarımız

 

Mezun İstatistiklerimiz (2004-2016)

Bölümümüz ilk mezunlarını 2003 yılında vermiş olup o günden bugüne tüm mezunlarımızın hangi kurumlarda ve hangi pozisyonlarda çalıştıklarının istatistiklerini her yıl güncelleyerek kayıt altına almaktayız.

Son sınıfta zorunlu işbaşında eğitim sürecinde, çok sayıda mezunumuz staj yaptıkları kurumlarda istihdam edilmiştir. Uygulamalı eğitim stratejimiz, uzun staj sürecinde edinilen tecrübenin mezunlarımızın kısa sürede iş bulmasına imkan sağlaması yönündedir.

 

16

248

%88

Mezun Verilen

Yıl Sayısı

Toplam

Mezun Sayısı

İstihdam

Oranımız

Mezun verdiğimiz son 15 yılda (2018 yılı hariç), %88'lik bir istihdam oranına sahibiz. 248 mezunumuzun 218'i şuan bir meslek sahibi...

Mezunlarımız %56'sı sigortacılık sektöründe istihdam edilmektedir. Sigortacılık sektöründe çalışan mezunlarımızın %44'ü acentelerde, %29'u sigorta ve bireysel emeklilik şirketlerinde, %18'i sigorta brokerlerinde ve %7'si sigorta ekspertizi faaliyetlerinde görev almaktadırlar.

 

         

Mezunlarımız Hangi Kurumlarda Çalışıyor?

 

Mezunlarımızın Aldıkları Unvanlar

 

Sigorta Uzmanı

Sigorta Danışmanı

Risk Yöneticisi

Risk Mühendisi

Acente Müdürü / Teknik Personeli

Sigorta Brokeri

Sigorta Eksperi

Ekspertiz Raportörü

Sosyal Güvenlik Uzmanı

Bankasürans Satış Temsilcisi

Finansal Danışman / Portföy Yetkilisi

Sigorta Satış Temsilcisi

 

 

2017 - 2019 Akademik Dönem Etkinliklerimiz

 

         
   

Bölümümüz, Türkiye'de dijital sigortacılığın öncüsü Quick Sigorta ile yaz stajı ve işbaşında eğitim için kurumsal anlaşma imzalamıştır. Bu kapsamda her dönem başarılı öğrencilerimize Quick Sigorta Genel Müdürlüğünde staj imkanı sağlanacaktır.

 

Bölümümüzün kuruluşunun 20. yılında, birçoğu  sigortacılık sektöründe önemli pozisyonlara gelmiş mezunlarımız ile öğretim üyelerimiz, Ankara Rıfkı Restoran'da bir araya geldik, çok eğlendik ve seneye tekrar buluşmak için söz verdik.

 

Her yıl düzenlediğimiz geleneksel Sigortacılık Kahvaltı etkinliğinde, bölümümüzde okuyan tüm öğrencilerimiz ile öğretim elemanlarımız Bağlıca Kahveland'da bir araya geldiler.

         
   

JLT Sigorta Brokerliği Orta Anadolu Bölge Sorumlusu Yeşim Yanılmaz ve eski mezunlarımızdan Efecan Ulugöl “Sigortacılıkta Satış ve Pazarlama Teknikleri Semineri” ile sahadaki tecrübelerini öğrencilerimiz ile paylaştılar.

 

12 Aralık salı günü gerçekleştirdiğimiz panelde sigortacılık sektörünün bilişim altyapısı ve geleceğini tartıştık. Türkiye’nin ilk dijital sigorta şirketi Quick Sigortanın gerçekleştirdiği panel sonunda tüm katılımcılara sertifikalarını verdik.

 

Öğrencilerimizle birlikte Türkiye Sigorta, Reasürans ve Emeklilik Şirketleri Birliği'ni (TSB) ziyaret ettik ve şirket bünyesinde düzenlenen seminere katıldık.

         
   

Öğrencilerimizle birlikte Sigorta Bilgi ve Gözetim Merkezi'ni (SBM) ziyaret ettik ve şirket bünyesinde düzenlenen seminere katıldık.

 

Sigorta anlaşmazlıklarının çözümündeki en temel kurum olan Sigorta Tahkim Komisyonu'nu ziyaret ettik ve şirket bünyesinde düzenlenen seminere katıldık.

 

Öğrencilerimizle birlikte Güvence Hesabı'nı ziyaret ettik ve şirket bünyesinde düzenlenen seminere katıldık.

         
   

Sigortacılık eğitiminin geliştirilmesi ve yaygınlaştırılmasında Türkiye'de tek olan Sigortacılık Eğitim Merkezi'ni (SEGEM) ziyaret ettik ve şirket bünyesinde düzenlenen seminere katıldık.

 

Willis Reasürans Yönetim Kurulu üyesi ve Türk sigortacılığının gururu Muzaffer Aktaş, Hazine Müsteşar Yardımcısı Ahmet Genç, Türkiye Sigorta Birliği Genel Sekteri Mehmet Akif Eroğlu ve SAİK Başkanı Hüseyin Kasap'ın katılımlarıyla "Sigorta Bilinci ve Türkiye Sigortacılığının Dünyadaki Yeri Paneli” etkinliğimizi rekor bir katılımla gerçekleştirdik.

 

Türkiye'nin en eski reasürans şirketi olan Milli Reasürans'ı öğrencilerimizle birlikte ziyaret ettik ve şirket bünyesinde düzenlenen seminere katıldık.

         
   

Rekor bir katılımla, 1. Sigorta Çalıştayı'nı gerçekleştirdik. Sigorta sektörünün duayen isimlerini dinlemeye çok sayıda sektör mensubu ve öğrencimiz katıldı.

 

Hazine Müsteşar Yardımcısı Dr. Ahmet Genç, TOBB Sigortacılık Müdürü Mevlüt Söylemez ve sigorta sektöründen katılımcılar ile Sigorta Haftası kapsamında Ağaç Dikme Etkinliği gerçekleştirdik.

 

Bölümümüzün eski mezunlarından Integra Brokerlik Orta Anadolu Bölge Müdür Yardımcısı Çiğdem Mavili, “Sigortacılıkta Satış ve Pazarlama Teknikleri Semineri” ile sahadaki tecrübelerini öğrencilerimiz ile paylaştılar.

 

Erasmus ve Çift Anadal İmkanlarımız

 

         
   

Akay Dorukhan ŞİMŞEK - Mezun çift anadal öğrencimiz

2015 yılında Sigortacılık ve Risk Yönetimi Bölümümden, 2016 yılında ise çift anadal yaparak Hukuk Fakültesini mezun oldum. Bir sigortacıdan daha fazla hukuk, bir hukukçudan daha fazla sigortacılık bilgisine sahip olarak, yarın sigorta sektörünün en iyilerinden olma hedefime, bugün emin bir şekilde yürüyorum.

 

Gamze ATABAŞ SEZER - Mezun Erasmus öğrencimiz

Gözlerimi kapıyorum ve 2. Sınıfa gidiyorum. Hocalarımın da desteği ile en uygun dersleri seçebileceğim bir okul buluyorum. Okulla anlaşılmaya varılması, evrak işlemlerinin tamamlanmasıyla beraber son bulan heyecanlı ve bir o kadar sancılı hazırlık evresiyle zamanın nasıl geçtiğini anlamadan bölümün ilk Erasmus öğrencisi olarak gözlerimi Macristanda açıyorum. Hayatınız boyunca kolay kolay edinemeyeceğiniz tecrübelere ön ayak olacak bu kısa dönem bence bir üniversite öğrencisinin geçirebileceği en güzel dönem.

 

Sefa CENGİZ - 4. sınıf Erasmus öğrencimiz

Bölümümün bana sağladığı Erasmus fırsatı ile Litvanya’nın Vilnius Üniversitesi'nde harika bir 4 ay geçirdim ve bu 4 ay hayata bakış açımı değiştirdi. Farklı kültürleri tanıdım, farklı medeniyetleri öğrendim. İngilizcemi akıcı bir şekilde geliştirdim.

 

Laboratuvarlarımız

 

Nitelikli bir eğitim için altyapı imkanları, ders materyalleri ve fiziki ortamların niteliği oldukça önemlidir. Bu bilinçle, Fakültemiz bünyesinde 3 adet laboratuvarımız, modern donanım ve sektörel yazılımların kullanımına hazır bir şekilde öğrencilerimiz için her an kullanıma açıktır.

Ayrıca Fakültemiz bünyesinde Mayıs 2018’de İş Yatırım A.Ş. sponsorluğu’nda TradeMaster Finans Laboratuvarı ve Mayıs 2020 yılında AXA Sigorta A.Ş. sponsorluğunda Finans Laboratuvarı kurulmuştur. Bu laboratuvar ile öğrencilerin piyasa verilerileriyle işlem yapmalarının yanı sıra veriler üzerine analiz ve araştırma yapmasının önü açılmıştır. Kullanıma açılan programlar ve sanal işlem olanaklarının üniversite bünyesinde verilmekte olan derslerle entegrasyonu öğrencilere gerçek finans dünyasının kapılarını aralamaktadır.

 

 

 

Mezunlarımız / Gurur Tablomuz

> Sağa doğru kaydırınız

 

Başkent Üniversitesi Hakkında Merak Ettikleriniz

Sosyal Yaşam & Tesisler

Sağlık İmkanları

Ulaşım İmkanları

Gökyüzünden Üniversitemiz

 

 

 

Sosyal Medya Hesaplarımız & Topluluğumuz 

Tüm adayların ve öğrencilerimizin hesapları takip etmelerini rica ediyoruz.

 

 

Instagram

Facebook

SRY Topluluğu
 

BAŞKENT ÜNİVERSİTESİ

TİCARİ BİLİMLER FAKÜLTESİ

 

Bağlıca Kampüsü Fatih Sultan Mahallesi
Eskişehir Yolu 18. km 06790 Etimesgut/Ankara

Detaylı Bilgi için:

0535 449 49 12