Uluslararası Finans ve Bankacılık Bölümünü Tanıyalım

 

 

 

Uluslararası Finans ve Bankacılık Bölümü (FAB) olarak, finans sektöründe yaşanan çeşitliliğinin ve uluslararası rekabetin getirdiği fırsatları iyi değerlendirebilecek yüksek standartlarla donatılmış işgücü yetiştirmekteyiz.

Uluslararası Finans ve Bankacılık Bölümünü Tanıyalım

Uluslararası Finans ve Bankacılığın Önemi

Türkiye’de finansal hizmetler sektörünün rolü ve önemi daha da artmaktadır. Önceki yıllarda artan eleman ihtiyacını gerektiğinde branş dışı alanlardan sağlayan banka, sigorta ve aracı kurum vb. gibi finansal kurumların finansta uzmanlaşmış elemanlara ihtiyacı artmıştır. Bu açıdan finans sektöründe belli alanlarda çalışacak elemanlar için yeterlilik şartları aranmaktadır.

Uluslararası Finans ve Bankacılık Bölümü olarak sektörle işbirliği içerisinde öğrencilerimizin bilim ve teknolojik gelişmeleri küresel boyutta izleyebilecek, ürettiği bilgileri yaşadığı topluma ve değişen dünyaya yansıtabilecek güçte olmalarını sağlıyoruz. Bölümünden mezun olan öğrenciler kamu ve özel sektörde yer alan bankacılık, finans ve gibi faaliyet alanlarında görev yapabilmektedirler. Sektörün ihtiyaç duyduğu spesifik sertifika ve belgeler konusunda öğrenciler bilgilendirilmekte, yönlendirilmekte ve gelişimlerine katkı sağlanmaktadır. En dinamik sektörlerden birisi olan “Bankacılık ve Finans” konusunda en güncel gelişmeler öğrencilerle paylaşılmaktadır.

Öğrencilerimize Neler Kazandırıyoruz?

     

Kontenjan ve Puanlar'a ulaşmak için tıklayınız

Burs Bilgilerine ulaşmak için tıklayınız

Eğitim Öğretim Ücretlerimiz için tıklayınız

 

 

 

Ayrıcalıklarımız & Neden Başkent Üni. Uluslararası Finans ve Bankacılık Bölümü?

 

Bölümümüz, Türkiye'nin en eski 2. Bankacılık ve Finans  bölümüdür. Ayrıca üniversitemiz bilimsel yayın üretimi sıralamasında 1. sıradadır.

 

Tüm mezunlarımız, güncel mezun veri tabanlarında kayıtlı olup oluşturulan mezun ağı sayesinde birbirlerine iş ve staj imkanları konusunda destek olmaktadır.

Bölümümüz, 20. yılında, en güncel ders programına ve tecrübeli eğitici kadrosuna sahiptir.

 

Öğrencilerimiz dilerlerse zorunlu ingilizce derslerine ek olarak birden fazla farklı yabancı dilde ücretsiz eğitim alabilme fırsatına sahiptir.

Bölümümüz bankacılık sektörünün uzman ve duayen kişi ve kurumlarıyla işbirliği yapmaktadır.

 

Bölümümüz öğrencilerinin sektörü yakından takip edebilmeleri için kurulan, "Bankacılık ve Finans Topluluğu" ile öğrencilerimiz, aktif olarak sektörel uygulamaları yakından takip edebilmektedir.

Yaz stajı (30 iş günü) ve İşbaşında Eğitim (4 ay) anlaşmalarımız ile seçkin kurumlarda iş tecrübesi edinebilme fırsatı sunuyoruz. Bölümümüz bu kapsamda Türkiye'de staj süresi en yoğun olan bölümdür.

 

Bölümümüz bünyesinde her yıl öğretim elemanlarımızla birlikte düzenli olarak gerçekleştirilen "Bankacılık ve Finans Bölümü Tanışma Kahvaltısı"ve "Bankacılık ve Finans Mezun Buluşmaları" ile öğrenci-öğretim elemanı dayanışması güçlendirilmektedir.

Azami 35 kişilik sınıflarda eğitim alan öğrencilerimizi yakından tanıyor ve onlarla birebir ilişkiler kurabiliyoruz. Bu özelliğimiz, öğrencilerimizin yeteneklerine uygun kariyer planlaması yapmamızı sağlamaktadır.

 

Son sınıfa başlayan öğrencilerimiz, dilerlerse özel öğrenci statüsünde Bankacılık ve Finans veya Sermaye Piyasaları Yüksek Lisans Programlarına kayıt yaptırıp 4+1 yılda yüksek lisans mezunu olabilme imkanına sahiptir.

İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesine YÖK Denkliğimiz ile mezunlarımızın kamu sınavlarına katılabilme hakları bulunmaktadır.

 

Tüm öğrencilerimiz dilerlerse "çift ana dal" imkanıyla, üniversitemizdeki bir başka lisans programında eğitim alıp ikinci diplomayı alma imkanına sahiptir.

ERASMUS kapsamında yabancı dil sınavını geçen tüm öğrencilerimizi koşulsuz yurt dışına gönderip bir yıla kadar eğitim alabilme fırsatı sunuyoruz.

 

Anlaşmamız olan üniversitelerde Erasmus ile eğitim alabilme imkanı sunmaktayız.

 

Neden Başkent Üniversitesi Uluslararası Finans ve Bankacılık Bölümünü Seçmelisiniz?

 

Bölüm Başkan Yardımcımız Bölümümüzü Anlatıyor

Öğrencilerimizden Bölümümüzü Dinleyebilirsiniz

Rektör Yardımcımız

Üniversitemizi Anlatıyor

Üniversitemizi Tanıyalım

 

 

 

Bankacılık Mesleğini Kısa Videolarımızla Tanıyın

 

 

Bankacılık Nasıl Bir Meslektir?

Bankacılık Mesleğini Neden Seçmeliyim?

Bankacılık Mesleğini Neden Seçmeliyim?

Finans Alanında Çalışmak İçin Gerekenler

 

Farkımız Niteliğimiz!

 

Akademik Programımız

1.

YIL

Bankacılığa Giriş, Finansal Piyasalar ve Kurumlar, Ekonomiye Giriş, Genel Matematik, Borçlar Hukuku, Türk Dili, Mesleki İngilizce

 

3.

YIL

Banka Hukuku, Banka Muhasebesi, İşletme Finansı, Para Teorisi ve Politikası, Banka İşlemleri, Dijital Bankacılık, Sermaye Piyasaları, Para-Banka, Bankacılıkta Aktif Pasif Yönetimi, Yaz Stajı

2.

YIL

Muhasebe İlkeleri, Matematiksel İstatistik, İşletme Yönetimine Giriş, Ticaret Hukuku, Örgütsel Davranış, Pazarlama Yönetimi

 

4.

YIL

Bankacılıkta Risk Yönetimi, Bankacılıkta Pazarlama, Kredi Politikası ve Değerlendirmesi, Türev Ürünler ve Vadeli İşlem Borsaları, Raporlama ve Sunum Teknikleri, İş Başında Eğitim

Akademik Kadromuz

> Sağa doğru kaydırınız

 

 

Mezuniyet Sonrası Başarımız

 

 

Başarımızın Belgesi Mezunlarımız

 

Mezuniyet Sonrası da Öğrencilerimizin Yanındayız!

Bölümümüz ilk mezunlarını 2003 yılında vermiş olup o günden bugüne tüm mezunlarımızın hangi kurumlarda ve hangi pozisyonlarda çalıştıklarının istatistiklerini her yıl güncelleyerek kayıt altına almaktayız.

Son sınıfta zorunlu işbaşında eğitim sürecinde, çok sayıda mezunumuz staj yaptıkları kurumlarda istihdam edilmiştir. Uygulamalı eğitim stratejimiz, uzun staj sürecinde edinilen tecrübenin mezunlarımızın kısa sürede iş bulmasına imkan sağlaması yönündedir.

 

         

Mezunlarımız Hangi Kurumlarda Çalışıyor?

 

Mezunlarımızın Aldıkları Unvanlar

 

Portföy Yönetmenliği
Müfettişlik
Mortgage Uzmanlığı
Bireysel Emeklilik Uzmanlığı
Bankalarda Uzman Yardımcılığı
Banko Görevlisi
Finans Danışmanlığı
Finans Departmanlarında Uzmanlık

 

 

2017 - 2019 Akademik Dönem Etkinliklerimiz

 

         
   

Bankacılık ve Finans Topluluğumuzun (BAF Baskent) düzenlediği meslek gezisi kapsamında T.C. Ekonomi Bakanlığı’na gezi gerçekleştirdik.

 

Her yıl düzenlediğimiz geleneksel Finans ve Bankacılık Bölümü Tanışma Kahvaltısı etkinliğinde, bölümümüzde okuyan tüm öğrencilerimiz ile öğretim elemanlarımız Oskar Pastanesi Bağlıca’da bir araya geldiler.

 

Bankacılık ve Finans Topluluğumuzda (BAF Başkent) yeni yönetim kurulu üyelerle tanıştı ve geleceğe yönelik planlarını aktardı.

         
   

Ziraat Bankası Grup Başkanı Dr. İlker MET, öğrencilerimize yeni nesil bankacılık konulu seminer verdi.

 

ALB Forex Araştırma Müdürü yeni nesil yatırım araçlarını öğrencilerimize tanıttı.

 

İstanbul Ticaret Üniversitesi Bankacılık ve Finans Kulübü, Bankacılık ve Finans Topluluğumuzu ziyaret ettiler.

         
   

“Kariyer Yolculuğum” etkinlikleri kapsamında 2006 yılı mezunumuz Finansbank Özel Bankacılık müdürü Filiz Canbolat Yağcı üniversitesi sonrası deneyimlerini öğrencilerimizle paylaştı.

 

Bankacılık sektöründe çalışanlar ile akademisyenleri bir araya getiren ve bu anlamda bir ilk olan 1. Uluslararası Bankacılık Kongresi 04 - 05 Mayıs 2018 tarihlerinde Bankacılık ve Finans Bölümü’nün ev sahipliğinde Ankara'da gerçekleştirildi.

 

2018/Mayıs ayında İş Yatırım’ın katkılarıyla açılan Trademaster Finans Laboratuvarımızda ilk ders yapıldı.

         
   

Her yıl düzenlediğimiz geleneksel “Bankacılık ve Finans Bölümü Mezunlar Buluşması” etkinliğimizde tüm mezunlarımız bir araya gelerek keyifli vakit geçirdiler.

 

Öğrencilerimiz ODTÜ tarafından düzenlenen Finans Kongresi’ned sektörle ilgili önemli bilgiler edindiler.

 

Resmi kurumlara yaptığımız geziler kapsamında Bankacılık ve Finans Bölümü olarak Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nı ziyaret edip, Merkez Bankası Ne Yapar? ve Merkez Bankası’nda kariyer olanakları nelerdir? konulu seminerlere iştirak ettik.

 

Erasmus ve Çift Anadal İmkanlarımız

 

         
   

Dilhan UÇAR - 4. sınıf çift anadal öğrencimiz

Bankacılık ve Finans alanının en büyük tamamlayıcısı olan Hukuk alanında çift anadal yaparak hem donanımımı artırdım hem de sektöre adım attığımda fark yaratmak istedim.

 

Hilal BAĞBAŞI - 3. sınıf öğrencimiz

Work and Travel programı ile 2. Sınıfı bitirdiğim yaz Amerika Birleşik Devletlerine gittim. İngilizceyi anadil olarak konuşulan bir ülkede pratik etme imkânına sahip oldum ve yabancı bir ülkede iş tecrübesi kazanarak özgeçmişime, profesyonel bir iş olmasa da uluslararası bir değer kattım.

 

Melis AKBİN - 4. sınıf öğrencimiz

3. Sınıfı bitirdiğim yaz, İtalya’nın Roma kentinde Tecno Digit S.R.L. firmasının finans departmanında 30 iş günü süresince yaz stajımı yaptım. Böylece, yabancı dilimi geliştirmenin yanı sıra farklı kültürlerden yeni arkadaşlar edindim ve gelecek planlarımın şekillenmesini sağlayacak bir deneyim yaşadım.

 

Laboratuvarlarımız

 

Nitelikli bir eğitim için altyapı imkanları, ders materyalleri ve fiziki ortamların niteliği oldukça önemlidir. Bu bilinçle, Fakültemiz bünyesinde 3 adet laboratuvarımız, modern donanım ve sektörel yazılımların kullanımına hazır bir şekilde öğrencilerimiz için her an kullanıma açıktır.

Ayrıca Fakültemiz bünyesinde Mayıs 2018’de İş Yatırım A.Ş. sponsorluğu’nda TradeMaster Finans Laboratuvarı ve Mayıs 2020 yılında AXA Sigorta A.Ş. sponsorluğunda Finans Laboratuvarı kurulmuştur. Bu laboratuvar ile öğrencilerin piyasa verilerileriyle işlem yapmalarının yanı sıra veriler üzerine analiz ve araştırma yapmasının önü açılmıştır. Kullanıma açılan programlar ve sanal işlem olanaklarının üniversite bünyesinde verilmekte olan derslerle entegrasyonu öğrencilere gerçek finans dünyasının kapılarını aralamaktadır.

 

 

 

Mezunlarımız / Gurur Tablomuz

> Sağa doğru kaydırınız

 

Başkent Üniversitesi Hakkında Merak Ettikleriniz

 

Sosyal Yaşam & Tesisler

Sağlık İmkanları

Ulaşım İmkanları

Gökyüzünden Üniversitemiz

 

 

 

Sosyal Medya Hesaplarımız & Topluluğumuz 

Tüm adayların ve öğrencilerimizin hesapları takip etmelerini rica ediyoruz.

 

 

Instagram

Facebook

Youtube

Kanalımız

FAB Topluluğu
 

BAŞKENT ÜNİVERSİTESİ

TİCARİ BİLİMLER FAKÜLTESİ

 

Bağlıca Kampüsü Fatih Sultan Mahallesi
Eskişehir Yolu 18. km 06790 Etimesgut/Ankara

 

Detaylı Bilgi için:

0535 449 49 12