Sigortacılık ve Risk Yönetimi (SRY) Yüksek Lisansını Tanıyalım

 

 

 

Uzaktan Yüksek Lisans Eğitimi Nedir?

Uzaktan yüksek lisans öğretiminin en önemli özelliği bulunduğunuz şehirden, evinizden veya işyerinizden bir bilgisayar yardımıyla, sizin için ayrılan bir ekran üzerinden derslerin online olarak takip edilebilmesidir. Daha açık bir ifadeyle üniversitemize gelmeden internet üzerinden takip edebileceğiniz bir sistemdir. Her bir ders haftada 50 dakika olarak gerçekleştirilir. Dersleri canlı olarak izleyebilir, program üzerinden dersin öğretim elemanına sorular yöneltebilirsiniz. Ayrıca bu ekrandan; önceki derslerin video kayıtlarına ulaşıp banttan izleyebilir, ders notları ve dersle ilgili detaylı diğer dokümanları da bu bölümden sağlayabilirsiniz.

Öğretim süresi 3 dönem yani 1,5 yıldır. Derslere devam zorunluluğu yoktur. Öğrencilerimiz canlı yayın dersine katılamasalar bile daha sonradan bant kaydından bu yayınları izleyebilmektedir. Derslerimiz hafta içi saat 19.00'dan sonra gerçekleştirilmektedir. Örneğin bir dönemde 3 ders alan bir öğrenci hafta içi 50 dakikadan 3 dersi farklı günlerde takip edecektir.

Uzaktan yüksek lisans öğretimi tezsiz bir yüksek lisans programıdır ve normal yüksek lisans programlarından hiç bir farkı bulunmamaktadır. Diploması normal yüksek lisans programlarıyla aynı işlevi görmekte olup, geçerliliği uluslararası niteliktedir.

Uzaktan yüksek lisans programının en temel farkı eğitimlerin sektör çalışanlarına göre ayarlanmış olmasıdır. Ders saatleri normal yüksek lisans programlarına göre daha kısadır (50 dakika). Ayrıca ders saatleri mesai saatleri dışındadır. Dersi canlı izleyemeyenler daha sonradan bant yayından dersleri izleyebilir. Eğitim ücreti normal yüksek lisans programlarına göre düşük tutardadır.

Öğrencilere her dersten bir final sınavı yapılır. Öğrenciler yalnızca final sınavı için dönem sonlarında bir kez üniversitemize gelmek zorundadır. Final sınavları hafta sonu tek günde gerçekleştirilir.

Uzaktan Yüksek Lisans Eğitiminin Farkı ve Faydaları

Başvuru Şartları Nelerdir?

Başvuru için herhangi bir yabancı dil puanı veya ALES belgesi istenmemektedir. Uzaktan Öğretim Yüksek Lisans Programlarında mülakat gerçekleştirilmez. Başvuruların kontenjanı aşması durumunda genel not ortalaması temel alınarak sıralama yapılır.

SRY yüksek lisansından mezun olan öğrenciler, sigortacılık sektörünün farklı parçaları hakkında akademik yetkinliğe sahip olurlar. Sigorta şirketlerinde, acentelerde, brokerlerde veya ekspertiz ofislerinde çalışanlar, normal olarak yalnızca kendi iş alanlarında uzmanlaşırken sektörün diğer parçaları hakkında çok az bilgi sahibi oluyorlar. İşte bu noktada, yüksek lisans programımız sektörden deneyimli ve uzman hocalar ve ders içeriğiyle bu açığı kapatmaktadır. Öğrencilerimiz reasürans, aktüerya, hayat ve hayat dışı sigortacılık, hasar ve tazminat uygulamaları, risk analizi ve yönetimi ve benzeri konularda akademik gelişim gösterirler.

Öğrencilerimize Neler Kazandırıyoruz?

Sigorta Nedir?

Hangi İhtiyacı Karşılar?

İnsanların tüm varlık ve girişimleri risk adı verilen belirsizliklerin tehdidi altındadır. Sigorta ise tüm dünyada riski yönetme tekniklerinden en önemlisi olarak kabul edilmektedir. Sağlıktan seyahate, evden otomobile hayatta oluşabilecek risklere karşı zararları gidermeye yönelik mali bir havuzun oluşturulması sistemidir. Benzer risk gruplarında yer alan bireylerin maddi olarak dayanışmasıdır. Sigorta sistemine dahil olan sigortalılar, tek seferde ya da yıl boyunca belirli oranda prim ödemesi yaparlar. Ortak havuzda biriken bu primler, zarara uğrayan sigortalıların zararlarının telafi edilmesi için kullanılır. Özetle sigorta, risklerin gerçekleşmesi halinde doğan zararı karşılar, böylece geleceğin maddi açıdan belirli hale gelmesini sağlar.

Sigortacılık ve Risk Yönetimi (SRY) Yüksek Lisansı ülkemizde yeni yeni popülerliğini kazanan bir program olmasına karşın, geleceğin meslekleri arasında gösterilen bir programdır. İnsanlar tarih boyunca karşılaştıkları tehlikelere ve risklere önlem alma ihtiyacı duymuşlardır. İçgüdüsel bir tepkinin sonucu olarak ortaya çıkan bu eylemin amacı risklerin maddi ve manevi zararlarını yok etmek veya en aza indirmek olmuştur. Günümüzde risklerin olumsuz etkilerinden en çok etkilenen ise işletmelerdir. İşletmelerin belirlenen hedeflere ulaşmak için birçok riskle baş etmesi gerekecektir. Bu nedenle özellikle yöneticiler, mevcut faaliyet alanlarındaki risk seviyesini çok iyi çözümlemek zorundadır. Bu nedenle bölümümüz mezunları kurumların ve bireylerin risklerini belirleyip bunlara uygun sigorta çözümleri üretebilecek niteliğe ulaşırlar.

Sigortacılık ve Risk Yönetimini Tanıyalım

     

Son Başvuru Tarihi

Toplam Eğitim Ücreti (Tüm Program)

Kontenjan

21

Ocak 2019

10.200 TL

(Detaylı Ödeme Planı için Tıklayınız)

50

 

Nasıl Başvuru Yaparım?

 

  1 2 3 4  
  Nasıl Başvuru Yaparım?   Başvurunuz incelenir ve belirtilen tarihte başvuru sonucunuz sbe.baskent.edu.tr adresinde ilan edilir Kayıt hakkı kazandıysanız, kesin kayıt için belirtilen tarihte üniversitemize gelip kayıt olmanız gerekmektedir.   Kesin kayda gelirken aşağıdaki belgelerin asıllarını getirmeyi unutmayınız!  
 

Başvurular internet üzerinden yapılmaktadır. Yalnızca başvuru sisteminden ön kayıt yapmanız ilk aşamada yeterlidir. Linke tıklayınız...

Ön Kayıt Formu

1

ŞUBAT 2019

4 - 6

ŞUBAT 2019

1. Başvuru Formu Çıktısı

2. Lisans diploması aslı ve fotokopisi

3. Lisans not çizelgesinin (Transkript) aslı

4. İki adet fotoğraf

5. Nüfus Cüzdanı Fotokopisi (arkalı-önlü)

6. İndirimli Anlaşmalı Kurumlarda çalışıyor ise çalıştığına dair belge

7. Askerlik Durum Belgesi’nin aslı veya onaylı fotokopisi

 

SON BAŞVURU TARİHİ 21 OCAK 2019

 

 

Mezunlarımız Ne İş Yapar?

 

Sigorta şirketlerinde, memur, uzman, uzman yardımcısı ve müfettiş yardımcısı gibi pozisyonlarda iş yaşantılarına başlayabilirler,
Kendi sigorta acentelerini kurabilirler ve başka sigorta acentelerinde müdür veya teknik personel olarak göreve başlayabilirler
Sigorta brokerlerinde risk mühendisi veya teknik personel olarak çalışabilirler,
Bireysel emeklilik şirketlerinde, finansal danışmanlık yaparlar,
Eksperlik sınavlarına katılıp sigorta hasar eksperi olarak çalışabilir veya ekspertiz bürolarında raportör olabilirler,
Otomotiv, inşaat, makine, tekstil, enerji ve gıda sektörlerinin öncü firmalarının sigorta departmanlarında çalışabilirler,
Aktüerlik sınavına katılıp sigorta şirketlerinin aktüerya departmanlarında aktüer olarak çalışabilirler,
Sosyal Güvenlik Kurumu’nda sosyal güvenlik uzmanı unvanıyla çalışabilirler,
Bankalarda sigorta satış temsilcisi olarak görev alabilirler.

 

Sigortacılık Mesleğini Kısa Videolarımızla Tanıyın

Sigorta Nedir?

Sigortacılık Nasıl Bir Meslektir?

Sigorta Neden Önemlidir?

Risk Mühendisi Nedir? Ne iş Yapar?

   
  Sigorta Acentesi Ne İş Yapar? Sigorta Eksperi Ne İş Yapar?  
       
 

Farkımız Niteliğimiz!

 

Akademik Programımız

1.

DÖNEM

Seçmeli Ders I

Seçmeli Ders II

Seçmeli Ders III

Sigorta Hukuku

 

SEÇİMLİK

DERSLER

Hayat Sigortası Matematiği

Risk Yönetimi Ve Analizi

Nüfus Bilim Matematiği

Denetim

Hasar Uygulamaları

Emeklilik Ve Sosyal Güvenlik Sistemleri

Sigorta Pazarlaması

Sigorta Sektöründe Örgütlenme Ve Davranış Geliştirme

İleri Matematik

İleri İstatistik

Sigorta Muhasebesi

Reasürans

Sigorta Şirketlerinde Finansal Analiz

Hayat Dışı Sigorta Uygulamaları

Özel Emeklilik Fonları Yönetimi

Araştırma Yöntemleri

2.

DÖNEM

Seçmeli Ders IV

Seçmeli Ders V

Seçmeli Ders VI

Sigorta İstatistiği

 

3.

DÖNEM

Seçmeli Ders VII

Seçmeli Ders VIII

Dönem Projesi

 

Akademik Kadromuz

> Sağa doğru kaydırınız

 

 

Mezuniyet Sonrası Başarımız

 

 

Başarımızın Belgesi Mezunlarımız

 

Mezun İstatistiklerimiz (2004-2016)

Bölümümüz ilk mezunlarını 2003 yılında vermiş olup o günden bugüne tüm mezunlarımızın hangi kurumlarda ve hangi pozisyonlarda çalıştıklarının istatistiklerini her yıl güncelleyerek kayıt altına almaktayız.

Son sınıfta zorunlu işbaşında eğitim sürecinde, çok sayıda mezunumuz staj yaptıkları kurumlarda istihdam edilmiştir. Uygulamalı eğitim stratejimiz, uzun staj sürecinde edinilen tecrübenin mezunlarımızın kısa sürede iş bulmasına imkan sağlaması yönündedir.

 

16

248

%88

Mezun Verilen

Yıl Sayısı

Toplam

Mezun Sayısı

İstihdam

Oranımız

Mezun verdiğimiz son 15 yılda (2018 yılı hariç), %88'lik bir istihdam oranına sahibiz. 248 mezunumuzun 218'i şuan bir meslek sahibi...

Mezunlarımız %56'sı sigortacılık sektöründe istihdam edilmektedir. Sigortacılık sektöründe çalışan mezunlarımızın %44'ü acentelerde, %29'u sigorta ve bireysel emeklilik şirketlerinde, %18'i sigorta brokerlerinde ve %7'si sigorta ekspertizi faaliyetlerinde görev almaktadırlar.

 

         

Mezunlarımız Hangi Kurumlarda Çalışıyor?

 

Mezunlarımızın Aldıkları Unvanlar

 

Sigorta Uzmanı

Sigorta Danışmanı

Risk Yöneticisi

Risk Mühendisi

Acente Müdürü / Teknik Personeli

Sigorta Brokeri

Sigorta Eksperi

Ekspertiz Raportörü

Sosyal Güvenlik Uzmanı

Bankasürans Satış Temsilcisi

Finansal Danışman / Portföy Yetkilisi

Sigorta Satış Temsilcisi

 

 

Mezunlarımız / Gurur Tablomuz

> Sağa doğru kaydırınız

 

Başkent Üniversitesi Hakkında Merak Ettikleriniz

Sosyal Yaşam & Tesisler

Sağlık İmkanları

Ulaşım İmkanları

Gökyüzünden Üniversitemiz

 

 

Detaylı Bilgi Almak için Çekinmeden Arayabilirsiniz

Doç.Dr. Erdem KIRKBEŞOĞLU - 0535 449 49 12

 

 

 

 

Sosyal Medya Hesaplarımız & Topluluğumuz 

Tüm adayların ve öğrencilerimizin hesapları takip etmelerini rica ediyoruz.

 

 

Instagram

Facebook

SRY Topluluğu
 

BAŞKENT ÜNİVERSİTESİ

TİCARİ BİLİMLER FAKÜLTESİ

 

Bağlıca Kampüsü Fatih Sultan Mahallesi
Eskişehir Yolu 18. km 06790 Etimesgut/Ankara