Uluslararası Ticareti Tanıyalım

 

 

 

Uluslararası Ticaret Bölümü (ULT), ülkemiz işletmelerinin ve ekonomik kuruluşlarının uluslararası ticaret ve dış̧ ilişkiler konularında ihtiyaç duydukları insanları kaynakları yetiştirmek üzere %30 İngilizce ağırlıklı eğitim vermektedir. %100, %50 ve %25 oranlarında olmak üzere üç farklı burs olanağımız bulunmaktadır. Sunulan burslar, eğitim süresi boyunca kesilmeden devam etmektedir. Ayrıca Başkent Üniversitesi, öğrencilerimizin akademik başarılarını desteklemek amacıyla, öğrenim burslarına ek olarak başarı bursu da vermektedir.

Uluslararası Ticaret Bölümünü (ULT) Tanıyalım

Küresel Pazar Koşullarında Söz Sahibi Yöneticiler Yetiştiriyoruz!

Yoğun rekabet koşulları altında olan işletmelerin ekonomik ve ticari faaliyetleri, 21. yüzyıla damgasını vuran küreselleşme sürecinde daha da zor şartlarda sürdürülmektedir. Bu rekabet şartları altında özellikle uluslararası vizyona sahip, ihracat ve ithalat performanslarını iyileştiren ve uluslararası ortaklıklar ve sözleşmeler yoluyla ilişkilerini sağlıklı hala getiren işletmeler daha başarılı olabilmektedir. ULT, bu başarıyı ülkemiz işletmelerine kazandıracak ve küresel pazarda çalışabilecek yöneticiler yetiştirmektedir.

Uluslararası arenada işletmelerin sergiledikleri başarı, her şeyden önce uluslararası ticari ve ekonomik ilişkileri iyi bilen insan kaynaklarına sahip olmalarına bağlıdır. Bu nedenle ülkemiz işletmeleri, uluslararası iş faaliyetlerinde başarılı olmak için uluslararası vizyona sahip dış pazarları ve dış ticareti iyi bilen uzman elemanlara daha çok talepte bulunmakta ve kadrolarını nitelikli elemanlarla güçlendirmeye çalışmaktadır. ULT, küresel pazar koşullarında işletmelerin söz sahibi yapacak uzmanlar yetiştirmektedir.

Uluslararası Ticaret Bölümü Hangi İhtiyacı Karşılar?

Uluslararası Ticaret Neden Önemlidir?

Sektörün uzman isimleriyle ve kuruluşlarıyla yapılan işbirliğinin yanı sıra staj olanaklarımız, ULT mezunlarının kolaylıkla özel sektörde ve kamu kurumlarında iş bulabilmelerini sağlamaktadır. Kamu kurumlarında İktisadi ve idari Bilimler Fakültesi mezunları için açılan iş ilanlarına ULT mezunlarının da başvurabilmelerini sağlayan YÖK denkliğimiz bulunmaktadır.

ULT, yabancı dil bilgisinin küresel pazardaki önemi nedeniyle ileri düzey İngilizce eğitimi veren bir bölümdür. ULT İngilizcenin yanı sıra Almanca, Çince, Rusça, İspanyolca, İtalyanca gibi dillerin ikinci yabancı dil olarak öğrenimi imkanını sunmaktadır. Öğrencilerimiz dil eğitimlerini ERASMUS programı sayesinde, pekiştirme ve yeni kültürleri tanıma imkanına da sahiptir.

Öğrencilerimize Neler Kazandırıyoruz?

     

Kontenjan ve Puanlar'a ulaşmak için tıklayınız

Burs Bilgilerine ulaşmak için tıklayınız

Eğitim Öğretim Ücretlerimiz için tıklayınız

 

 

 

Ayrıcalıklarımız & Neden Başkent Üniversitesi ULT Bölümü?

 

Bölümümüz, Türkiye'nin en eski 2. ULT bölümüdür. İlk mezunlarımızı verdiğimiz 2005 yılından bu yana toplam 641 öğrenci mezun olmuştur.

 

Tüm mezunlarımız, güncel mezun veri tabanlarında kayıtlı olup oluşturulan mezun ağı sayesinde birbirlerine iş ve staj imkanları konusunda destek olmaktadır.

Bölümümüz, yabancı dil eğitimi önem vermekte ve 2015 yılı itibariyle %30 İngilizce ULT programı kapsamında öğrenci almaktadır.

 

Öğrencilerimiz dilerlerse zorunlu ingilizce derslerine ek olarak birden fazla farklı yabancı dilde ücretsiz eğitim alabilme fırsatına sahiptir.

Bölümümüz, 20. yılında, en güncel ders programına ve tecrübeli eğitici kadrosuna sahip olmanın yanı sıra dış ticaret sektörünün uzman ve duayen kişi ve kurumlarıyla işbirliği yapmaktadır.

 

Bölümümüz öğrencilerinin sektörü yakından takip edebilmeleri için kurulan, “ULT Topluluğu" ile öğrencilerimiz, aktif olarak sektörel uygulamaları yakından takip edebilmektedir.

Yaz stajı (30 iş günü) ve İşbaşında Eğitim (4 ay) anlaşmalarımız ile seçkin kurumlarda iş tecrübesi edinebilme fırsatı sunuyoruz. Bölümümüz bu kapsamda Türkiye'de staj süresi en yoğun olan bölümdür.

 

Bölümümüz bünyesinde öğretim elemanlarımızla birlikte gerçekleştirilen “ULT Mezun Buluşmaları” ile öğrenci-öğretim elemanı dayanışması güçlendirilmektedir.

Azami 35 kişilik sınıflarda eğitim alan öğrencilerimizi yakından tanıyor ve onlarla birebir ilişkiler kurabiliyoruz. Bu özelliğimiz, öğrencilerimizin yeteneklerine uygun kariyer planlaması yapmamızı sağlamaktadır.

 

Son sınıfa başlayan öğrencilerimiz, dilerlerse özel öğrenci statüsünde Uluslararası Ticaret ve Pazarlama veya İnsan Kaynakları Yüksek Lisans Programlarına kayıt yaptırıp 4+1 yılda yüksek lisans mezunu olabilme imkanına sahiptir.

İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesine YÖK Denkliğimiz ile mezunlarımızın kamu sınavlarına katılabilme hakları bulunmaktadır.

 

Tüm öğrencilerimiz dilerlerse "çift ana dal" imkanıyla, üniversitemizdeki bir başka lisans programında eğitim alıp ikinci diplomayı alma imkanına sahiptir.

ERASMUS kapsamında yabancı dil sınavını geçen tüm öğrencilerimizi koşulsuz yurt dışına gönderip bir yıla kadar eğitim alabilme fırsatı sunuyoruz.

 

İngiltere, Almanya, Litvanya, Finlandiya, Portekiz ve Macaristan'daki anlaşmamız olan üniversitelerde Erasmus ile eğitim alabilme imkanı sunmaktayız.

 

Neden Başkent Üniversitesi ULT'yi Seçmelisiniz?

 

Bölüm Başkanımız Bölümümüzü Anlatıyor

Rektör Yardımcımız

Üniversitemizi Anlatıyor

Üniversitemizi Tanıyalım

 

 

 

Uluslararası Ticaret Alanını Kısa Videolarımızla Tanıyın

 

 

Uluslararası Ticaret Nedir?

Uluslararası Ticareti Neden Seçmeliyim?

Uluslararası Ticaret Mezunları Ne İş Yapar?
 

Farkımız Niteliğimiz!

 

Akademik Programımız - İlk Yıl Zorunlu İngilizce Hazırlık Eğitimi

1.

YIL

Ticari İletişimi, Matematik, Ekonomi, Hukuka Giriş, Borçlar Hukuku, Bilgisayarda Veri İşlemi ve Uygulamaları, Mesleki İngilizce

 

3.

YIL

İşletme Finansı, Uluslararası Ticaret, Uluslararası Ekonomi, Uluslararası Finans, Uluslararası Ticari ve Ekonomik Organizasyonlar, Uluslararası Yatırım Analizi, Uluslararası Ticaret Hukuku, Uluslararası Ticaret Uygulamaları, E-Ticaret, Uluslararası Lojistik, Mesleki İngilizce, Yaz Stajı (30 İş Günü)

2.

YIL

İşletme Yönetimi, Ticaret Hukuku, Örgütsel Davranış, Pazarlama Yönetimi, Muhasebe, İstatistik, İş ve Sosyal Güvenlik Hukuku, Avrupa Birliği Hukuku, Mesleki İngilizce

 

4.

YIL

Uluslararası İşletmecilik, Uluslararası Pazarlama, Dış Ticaret Finansı, Küresel Girişim ve Dış Ticaret, Türkiye ve AB İlişkileri, Türkiye Ekonomisi, Türkiye’nin Dış Ticaret İlişkileri, Türkiye ve EB Gümrük Mevzuatı, Ekonomik Bütünleşmeler ve AB, İşbaşında Eğitim Stajı (14 Hafta)

Akademik Kadromuz

> Sağa doğru kaydırınız

 

 

Mezuniyet Sonrası Başarımız

 

 

Başarımızın Belgesi Mezunlarımız

 

Mezuniyet Sonrası da Öğrencilerimizin Yanındayız!

Bölümümüz ilk mezunlarını 2004 yılında vermiş olup o günden bugüne tüm mezunlarımızın hangi kurumlarda ve hangi pozisyonlarda çalıştıklarının istatistiklerini her yıl güncelleyerek kayıt altına almaktayız.

Son sınıfta zorunlu işbaşında eğitim sürecinde, çok sayıda mezunumuz staj yaptıkları kurumlarda istihdam edilmiştir. Uygulamalı eğitim stratejimiz, uzun staj sürecinde edinilen tecrübenin mezunlarımızın kısa sürede iş bulmasına imkan sağlaması yönündedir.

 

         

Mezunlarımız Hangi Kurumlarda Çalışıyor?

 

Mezunlarımızın Aldıkları Unvanlar

 

Dış Ticaret Yöneticisi / Sorumlusu / Uzmanı

Dış Ticaret Danışmanı

İhracat/İhracat Yöneticisi / Sorumlusu

İhracat/İthalat Geliştirme Uzmanı

Uluslararası Pazarlama Yöneticisi/ Sorumlusu

Dış Ticaret Müşteri Temsilcisi

Dış Ticaret Bölge Satış Sorumlusu

Dış Ticaret Operasyon Müdürü

Lojistik Müdürü

Proje Yöneticisi

Proje Sorumlusu

 

 

2017 - 2018 Akademik Dönem Etkinliklerimiz

 

         
   

Kayahan Grup Yönetim Kurulu Başkanı Sayın Sevda Kayhan Yılmaz, 7 Mayıs 2018 tarihinde ULT öğrencilerine kariyer önerilerinde bulundu.

 

Uluslararası Ticaret Bölümünü, üniversite sınavına hazırlanan öğrencilere anlattık.

 

Kanal B Doğru Seçim programında Uluslararası Ticaret Bölümünü tartıştık.

 

Erasmus ve Çift Anadal İmkanlarımız

 

         
   

İlayda DEVELİ – Çift Anadal Mezunumuz

Uluslararası Ticaret Bölümü 3.sınıf öğrencisiyken uzmanlaşmak istediğim alanın Uluslararası Ticaret Hukuku olduğuna karar verdim ve Hukuk bölümünde çift anadal eğitimi almaya başladım. 5 yıl içerisinde 2 bölümü bitirmiş olmak çok zorlu ancak bir o kadar da heyecanlı bir süreçti. İki farklı sosyal bilim alanını inceleme fırsatı yakaladım. Teorik bilgiyi ULT staj programları sayesinde pratikte uygulamayı da öğrendim.

 

Özge GENÇ – Çift Anadal Mezunumuz

Uluslararası Ticaret Bölümünde eğitimime devam ediyorken hayalim olan hukuk eğitimini alabilmek için Hukuk bölümünde çift anadal eğitimi almaya başladım. İki farklı bölümü 5 yıl içerisinde bitirmek kendimi geliştirmek için çıktığım zorlu ancak harika bir yolculuktu.

 

Ceren ERGİN - Erasmus ve Yandal Mezunumuz

İkinci sınıfta karar vererek başladığım yan dal programım sayesinde hep bilişim alanında sahip olduğum bilgileri genişlettim hem de bunu kendi bölümüm ile birlikte kullanabileceğim bir çok alan olduğunu keşfettim. Aynı zamanda üçüncü sınıfta deneyimlediğim Erasmus + programı ile geçen 5 ayda hem İngilizcemi geliştirdim hem de yeni bir çok kültür tanıdım.

 

Laboratuvarlarımız

 

Nitelikli bir eğitim için altyapı imkanları, ders materyalleri ve fiziki ortamların niteliği oldukça önemlidir. Bu bilinçle, Fakültemiz bünyesinde 3 adet laboratuvarımız, modern donanım ve sektörel yazılımların kullanımına hazır bir şekilde öğrencilerimiz için her an kullanıma açıktır.

Ayrıca Fakültemiz bünyesinde Mayıs 2018’de İş Yatırım A.Ş. sponsorluğu’nda TradeMaster Finans Laboratuvarı kurulmuştur. Bu laboratuvar ile öğrencilerin piyasa verilerileriyle işlem yapmalarının yanı sıra veriler üzerine analiz ve araştırma yapmasının önü açılmıştır. Kullanıma açılan programlar ve sanal işlem olanaklarının üniversite bünyesinde verilmekte olan derslerle entegrasyonu öğrencilere gerçek finans dünyasının kapılarını aralamaktadır.

 

 

 

Mezunlarımız / Gurur Tablomuz

> Sağa doğru kaydırınız

 

Başkent Üniversitesi Hakkında Merak Ettikleriniz

 

Sosyal Yaşam & Tesisler

Sağlık İmkanları

Ulaşım İmkanları

Gökyüzünden Üniversitemiz

 

 

 

Sosyal Medya Hesaplarımız & Topluluğumuz 

Tüm adayların ve öğrencilerimizin hesapları takip etmelerini rica ediyoruz.

 

 

Instagram

Facebook

ULT Topluluğu
 

BAŞKENT ÜNİVERSİTESİ

TİCARİ BİLİMLER FAKÜLTESİ

 

Bağlıca Kampüsü Fatih Sultan Mahallesi
Eskişehir Yolu 18. km 06790 Etimesgut/Ankara

Telefon: 0312 246 66 91